Fotoğrafçı Coco Capitan’ın En Kapsamlı Sergisi İlk Kez Paris’te…

18 Mart 2019

Coco Capitán sadece 27 yaşında ancak fotoğrafçının portföyü yılların ötesinde yaratıcı bir zihnin tüm yansımalarını kapsıyor.

Coco Capitán sadece 27 yaşında ancak fotoğrafçının portföyü yılların ötesinde yaratıcı bir zihnin tüm yansımalarını kapsıyor. Belki de bunun en büyük sebebi Capitan’ın eline ilk fotoğraf makinasını aldığında sadece 7 yaşında olması… 
 

Resim ve grafik tasarım da dahil olmak üzere, etrafımızdaki dünyanın ince görsel dilini benzersiz bir şekilde yorumlama yeteneği, onu dergi sayfalarından galeri duvarlarına sürükleyen en büyük etmen oldu. Ancak, ağırlıklı olarak Capitán, dijital ortamları canlandırmak için analog film ortamını kullanan bir görüntü yapımcı. Geçen yıl Seul'de ilk kişisel sergisini sahneledi ve 2017'de, Middle Point Between My House ve Çin adlı ilk fotoğraf kitabını yayımladı.  Tate Modern’de Fotoğraf Küratörlüğü ünvanını alan ilk yönetmen Simon Baker’in küratörlüğünü yaptığı şov, Capitán’ın çalışmalarına dair benzersiz bir yansıma vaat ediyor. 
Çalışmalarının basılı sayfa yerine duvarda sergilenmesinin çok farklı bir duygu olduğunu dile getiren sanatçı, sergilerin insanlarla sanat eserleri arasında ki interaktif geçişi daha iyi sağladığını düşünüyor. Serginin ismi ise ‘Busy’ olacak. İsmin çıkış noktası; insanların her zaman bir şeylerle meşgul olması ve gerçekten hiçbir şeye tam olarak vakit ayıramaması.

Sanatçının, gelecek dönemdeki planları arasında Amerika ve Çin’de sergi açmak var fakat bir sonraki sergisini kesinlikle İspanya’da açmayı düşünüyor; ¨Henüz 17 yaşındayken İspanya’dan İngiltere’ye taşındığım için kendimi kötü hissediyorum ve bu sergiyi İspanya’yı terk ettiğim için ona karşı bir özür mahiyetinde sunmak istiyorum…¨