Fran Silvestre Arquitectos Mimarlık Ofisinden Güneş Evi

03 Ağustos 2020

İspanyol mimarlık ofisi Fran Silvestre Arquitectos'un denize nazır bir yamaçta yer alan House of The Sun villası, Akdeniz’in eşsiz atmosferini kucaklıyor.

Fran Silvestre Arquitectos'un tasarladığı “Güneş Evi,” Akdeniz’in eşsiz atmosferini taşıyan bir villa. İspanya'nın Marbella adasında büyük bir yamacın tepesinde yer alan villa bir nevi astronomik bir gözlemevi. Ufuk çizgisi boyunca uzanan manzarası, eve muhteşem bir konum sağlıyor.


Ev, gökyüzüne, ufka doğru açılıp mutlak inziva sağlarken bölgenin güçlü rüzgarlarından korunan bir alanı daire şeklinde çevreliyor. Gerçekten de Güneş Evi, gökyüzünün ve denizin mavisiyle ve adanın toprak rengiyle tezat oluşturan, liminal beyaz kapalı bir unsur olarak sonsuzluğa doğru uzanıyor.


Üst kattaki odalar, peyzajın simge yapılarına doğru açılırken, evin dışındaki kamusal alan evin ana ve açık alanla ilişkiye sahip. Belki de bu şekilde, doğada aşikâr olanı elde etmenin zor ya da imkansız olduğu bir yerde açık ve kapalı yaşam alanlarını birleştirmenin en güzel yorumu.


Güneş Evi ilhamını, İspanyol heykeltraş ve kavramsal mimarlar Andreu Alfaro ve Eduardo Chillida'nın sanat eserlerinden alıyor.


Güneş Evi sonsuza açılan bir kapı olarak yaratılmış. Mimarlar tasarımı tanımlarken ekliyor: "ölçülemez bir duygunun temsili olarak bu açık merkezilik fikri, insanlığı sonsuza dek büyülemiştir. Biz de bu hayranlığı mimari boyutta somutlaştırmaya çalıştık."