Francis Ford Coppola’nın Kaçamak Noktası

30 Haziran 2017

Baba filminin akıllara kazanan yönetmeni, “The Family Coppola” çatısı altındaki butik oteli Palazzo Margherita’yı sunar!

“Toplamda dokuz oda ve süitten oluşan butik otelin kökleri, Francis Ford Coppola’nın büyükbabası Agostino Coppola’ya kadar uzanıyor.”

Baba filmi üçlemesiyle akıllara kazınan İtalyan asıllı yönetmen Francis Ford Coppola, sinemaya adadığı hayatı ve kendi izinden giden kızı Sofia Coppola’nın başarılarıyla gündemde oldu hep. Halbuki çok bilinmese de baba Coppola’nın başka bir tutkusu daha var: “The Family Coppola” çatısı altında topladığı şarap, yemek ve otel imparatorluğu. Özellikle Belize, Guatemala, Arjantin ve İtalya’daki “hideaway”, yani “kaçamak noktası” olarak adlandırdığı oteller, Coppola’nın dokunduğu her alanı güzelleştirdiğini kanıtlar nitelikte.

The Family Coppola Hideaways kapsamındaki en özgün hikayeye sahip olan otel, İtalya, Bernalda’daki Palazzo Margherita. Toplamda dokuz oda ve süitten oluşan butik otelin kökleri, Francis Ford Coppola’nın büyükbabası Agostino Coppola’ya kadar uzanıyor. Güney İtalya’nın Basilicata bölgesindeki Bernalda’da dünyaya gelen büyükbaba Agostino tarafından bu küçük kasaba “Bernalda bella”, yani “güzel Bernalda” olarak anılıyordu. Dedesinin anılarını yaşatmak ve ailesini bu anılar etrafında toplamak isteyen Francis Ford Coppola, 1892 yılında Bernalda’da Margherita ailesi için inşa edilen konağı 2004’te satın alarak hayalindeki butik otele dönüştürdü. Coppola’nın bir diğer arzusu, çocuklarını ve torunlarını otelin tasarım sürecine de dahil etmekti. Öyle ki, en göz alıcı dört süitine aile fertlerinin isimlerini verdi: Sofia (dört numaralı süit), Roman (yedi numaralı süit), Gia (sekiz numaralı süit) ve Francis (dokuz numaralı süit).  

Sofia süiti

Sofia süiti

Roman süiti

Roman süiti

Mimar Jacques Grange, Sofia, Roman, Gia ve Francis Coppola ile beraber dört özel süit tasarladı. Elle boyanmış fresk tavanı muhafaza edilen konağın Francis F. Coppola’ya ait olan dokuz numaralı süiti öne çıkanlardan. Bu süit, Francis’in Tunuslu büyükannesine referans veren bir stilde döşenmiş. Orijinal mermer zeminli Palazzo Margherita’nın dikkat çeken bir diğer süiti ise Coppola’nın ilk torunu Gia’ya hediye olarak hazırlattığı sekiz numaralı süit. Süitin bulunduğu odanın tavanı, yıllar önce konağın sahibi Guiseppe tarafından bölgedeki zanaatkarlara boyatılmış. Guiseppe, kızına iyi şans ve mutlu bir evlilik getirmesi için Psyche ve Eros’un bulunduğu romantik bir mitolojik sahneyi resmettirmiş. Bu geleneği devam ettirmek üzere Coppola’lar, odayı kullanmadıkları zamanlarda yeni evli çiftlere balayı süiti olarak veriyorlar.

Francis süiti

Francis süiti

Gia süiti

Gia süiti

Beyaz kumlarla kaplı sahil şeridine sadece 10 dakika uzaklıkta olan Bernalda, turistik bir bölge olmadığı için dinlenmek üzere tercih edilebilecek uygun bir kasaba.


Bu huzurlu kasabada bulunan The Palazzo Margherita her ne kadar Francis Ford Coppola’nın çocukları ve torunlarıyla vakit geçirmek üzere dekore ettiği bir butik otel olsa da ziyaretçilerinin Coppola’nın izlerini her köşesinde görebileceği bir atmosfer mevcut. Hatta Francis F. Coppola’nın kürate ettiği İtalyan klasikleri ve uluslararası filmlerden oluşan arşivini de ister odanızdan ister salon kısmından izleyebilirsiniz. İtalyan yönetmen Luchino Visconti’nin filmlerini andıran büyük sinema salonu, aynı zamanda kitap okuyabileceğiniz, iskambil oynayabileceğiniz, akşamüstü çayınızı veya içkinizi yudumlayabileceğiniz bir alan sunuyor.  

Salon

Family Bar