François Catroux’dan Manhattan’a kraliyet dokunuşu

14 Aralık 2020

Dekoratör François Catroux’un Yunan veliaht prensesi Marie-Chantal ve ailesi için yeniden dekore ettiği Manhattan dairesini yakından inceliyoruz.

Geçtiğimiz ay 83 yaşında aramızdan ayrılan ve “aristokratların dekoratörü” olarak adlandırılan efsanevi François Catroux, bundan birkaç yıl önce aile dostu olan Yunan veliaht prensesi Marie-Chantal’ın ricasını kırmayarak aileyi Manhattan’da ziyaret etti. Ziyaretin sebebi ise ailenin Londra'dan New York’a, Marie-Chantal’ın aile yadigarı eve yerleşmek üzere olmalarıydı. Bu buluşma uzun süredir dost olan bu ikilinin muhteşem bir Yukarı Doğu Yakası dairesini yeni baştan yaratacakları bir projenin ilk adımı oldu.

 

Jean Royère tarzında özel bir kanepe, Claude ve François-Xavier Lalanne imzalı yan sehpası ve Donald Baechler'in sanat eseri bir köşeyi süslüyor.

Prenses Marie-Chantal’ın ailesi 1990’ların başında yerleştikleri bu daireyi efsanevi İtalyan dekoratör Renzo Mongiardino ile birlikte yenilemişlerdi. Eskinin görkemini yansıtan kırmızı ve yeşil kadifeler ile koyu renkli ahşap mobilyaların hüküm sürdüğü bu ev, Marie-Chantal Yunan veliaht prensi Pavlos ile evlendikten sonra da sıkça ziyaret ettiği ve uzun süreler kaldığı bir yer olmuştu. Fakat aile, Londra'ya taşındıktan sonra ev uzun yıllar boş kalmıştı. Aile tekrar New York'a taşınmak istediğinde ise uzun uzun hayallerindeki evi aramalarına gerek kalmamıştı.

 

Evin orijinal taş işçiliğine dokunulmasa da duvarlardaki altın yaldızlı kağıtlar yerini Fransız dekoratörün seçtiği soft detaylara bırakmış. Bej ve grinin hâkim olduğu ana mekanlarda neredeyse çıplak olan duvarlar, Prenses’in Londra'dan New York’a getirdiği koleksiyonundan parçaları ile süslenmiş. 

Giriş katında bulunan ve bir zamanlar resmi yemek odası olarak kullanılan oda Mongiardino’nun vizyonunun hala hissedilebildiği tek yer. İngiliz yapımı gösterişli avizenin odaya hükmettiği bu mekân artık bir yemek odasından çok bir showroom havasında. İngiltere’de başarılı bir çocuk kıyafetleri markası yaratan Marie-Chantal, adadaki başarısını Amerika Birleşik Devletleri’ne de taşımak niyetinde. Bu muhteşem odayı misafirlerini ağırlayacağı bir showroom’a dönüştüren Prenses zaman zaman bu odada dostları ile de bir araya geliyor.

 

Evin ikinci katında bulunan ana yatak odasına hâkim olan soluk ve kremsi renkler evin geri kalanı ile bir bütünlük sergiliyor. Duvarın bir köşesinde Prenses Marie-Chantal’ın Andy Warhol tarafından resmedilen portreleri yer alıyor. Bir zamanlar anne ve babasına ait olan yatak odasını Catroux ile yeniden yorumlayan Prenses, odanın dokusunu olduğu gibi değiştirmiş olsa da eskiden annesine ait olan ve isminin baş harflerinin duvarına yaldızlarla işlendiği elbise odasını olduğu gibi bırakmayı tercih etmiş.

 

Evin ikinci katı Prenses ve ailesinin yakın arkadaşlarını ağırladıkları bir mekân. Oturma odasındaki kıvrımlı, bukle keten kumaş ile kaplı rahat koltuklar, geometrik desenlere sahip gri-siyah halılar ve odanın bir ucunda camın önünde yer alan Afrika kumaşından yastıklar ailenin günlük hayatta rahatlığa verdiği önemin de bir göstergesi.


Fotoğraflar: Ngoc Minh Ngo