FRANK GEHRY'nin Luma Arles Kulesi açıldı

08 Temmuz 2021

Camdan cepheye sahip göz alıcı yapı, Maja Hoffman tarafından kurulan 27 dönümlük sanat ve kültür kompleksinin çekirdeğini oluşturuyor.

Çarpıcı bir cam cepheye sahip bükümlü yapı, Maja Hoffman tarafından kurulan 27 dönümlük sanat ve kültür kompleksinin çekirdeğini oluşturuyor.

11 bin’den fazla yansıtıcı çelik panelle kaplanmış ışıltılı Luma Arles kulesi, Provençal manzaradan rüzgarlı bir ağaç gibi yükseliyor. Kule, Vincent van Gogh'un yakınlarda bulunan Saint-Rémy-de-Provence'deki bir akıl hastanesinde kaldığı sırada resmettiği Yıldızlı Gece eserine saygı duruşunda bulunuyor.

Pritzker Ödüllü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan 160 bin metrekarelik yapı 26 Haziran'da açıldı. Yapı, İsveçli koleksiyoner Maja Hoffmann'ın 19. yüzyıldan kalma bir demiryolu avlusunun kalıntıları üzerine inşa edilmiş iddialı bir sanat merkezi olan Luma Vakfı'nın çekirdeğini oluşturuyor. 

Halihazırda Selldorf Architects tarafından dönüştürülmüş bir dizi endüstriyel binaya sahip olan 27 dönümlük kampüsün son parçası olan Gehry'nin yükselen tasarımı sergi alanları, seminer odaları, arşivler, bir tiyatro ve bir kafeye ev sahipliği yapacak.