Frank Gehry’nin sanat kulesi bitime çok yakın

20 Mart 2020

Mimarın Fransa’da Luma Arles Sanat Merkezi için tasarladığı göz alıcı kulenin inşasında son aşamaya gelindi.

Fransa’nın Arles şehrinde ödüllü Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan ve bir sanat merkezi olarak işlev görecek Luma Arles Kulesi’nin tamamlanmasına çok az kaldı. Şehrin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Roma dönemi amfi tiyatrosunu sembolize eden dairesel yapı çelik konstrüksiyon üzerine rastgele yerleştirilmiş 1100 adet alüminyum karo ile Arles’e modern bir dokunuş getiriyor.


Gehry tasarımını 1986 yılında terk edilen eski bir tren garının üzerine inşa ediyor. Bu terkedilmiş alanı topluma geri kazandırmak amacıyla alandaki bütün endüstriyel binaları da tasarıma dahil eden Amerikalı mimar şehrin dokusuyla paralel fakat yenilikçi bir dış yapı yaratmayı başarıyor.
İsviçreli koleksiyoner Maja Hoffmann'ın kurucusu olduğu Luma Arles Sanat Merkezi sergi, araştırma, eğitim ve arşiv alanlarından oluşacak. New York merkezli mimarlık şirketi Selldorf Architects de merkezin parçası olan altı farklı binaya çeşitli sergi alanları tasarlıyor. Merkezin açık alanı ise Parc des Ateliers isimli halka açık bir park alanına dönüştürülecek. Belçikalı mimar Bureau Bas Smets tarafından peyzajı tamamlanacak olan park sanatçılar için de bir yaratım ve sergileme alanı olarak işlev görecek. Yeni sanat merkezinde gen sanatçıların sergileme sürecine olduğu kadar yaratım süreçlerine de katkıda bulunmak isteyen koleksiyoner Hoffmann’ın sanatçıları desteklemek için projeye 150 milyon euro katkıda bulunduğu da biliniyor. Gehry’nin Luma Arles kulesinin bu baharda açılması planlanıyor.1989 yılında Pritzker Ödülü'ne layık görülen Amerikalı mimar Frank Gehry 1997 yılında İspanya’da açılan Bilbao Guggenheim Müzesi’ni tasarlaması ile tanınıyor. Gehry en son olarak modaevi Louis Vuitton’un Seul’daki gösterişli binasını ve Warner Bros’un buzdağı görünümlü genel merkez binasını tasarladı.