Frank Lloyd Wright Dünya Miras Listesi'nde

01 Ocak 2019

Frank Lloyd Wright binaları, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne bir kere daha aday oldu. Usta mimar bizce bu defa kesinlikle taçlandırılmalı.

"Usta mimar tarafından tasarlanan on yapı, 2015 yılında "Frank Lloyd Wright Building Conservancy" ve diğer katılımcıların çalışmaları sonucunda UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeye aday olmuştu."

Frank Lloyd Wright’ın aralarında Şelale Evi ve Guggenheim Müzesi'nin de yer aldığı aday binalar, 2019 Temmuz ayında yapılacak toplantıda Dünya Mirası Komitesi tarafından incelenecek. Ustan mimar tarafından tasarlanan on yapı, 2015 yılında "Frank Lloyd Wright Building Conservancy" ve diğer katılımcıların çalışmaları sonucunda UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeye aday olmuştu. Kasım ayının ortasında yapılan revizyon sonrasında, bu yapılardan ikisi, Oklahoma'daki Price Tower ve California'daki Marin County Civic Center listeden çıkarıldı.

Şelale Evi, Western Pennsylvania Conservancy'nin izniyle.

Listeye adaylığı ile ilgili olarak ilk kez 2015 yılında değerlendirmeye alınan yapılar için detaylı inceleme kararı verilmişti. Bütün mülk sahiplerinin gönüllü olarak katıldığı aday yapılar, UNESCO çatısı altında faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluş olan Dünya Mirası Komitesine ABD İçişleri Bakanlığı tarafından "National Park Service"in Uluslararası İlişkiler Ofisi rehberliğinde hazırlanan adaylık belgesi ile kamu oyuna sunuluyor.

Guggenheim Müzesi, Frank Lloyd Wright Trust'ın izniyle.

"The 20th-Century Architecture of Frank Lloyd Wright" isimli adaylık belgesi, Wright'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde tasarladığı sekiz önemli yapıyı içeriyor:

Pensilvanya'daki Fallingwater House
New York'taki Solomon R. Guggenheim Museum
California'daki Hollyhock House
Chicago'daki Frederick C Robie House
Chicago'da Oak Park'ta yer alan Unity Temple
Wisconsin'deki Herbert and Katherine Jacobs House
Wisconsin Eyaleti'ndeki "Taliesin" stüdyosu ve
Arizona Eyaleti'ndeki "Taliesin West" stüdyosu (stüdyolar The School of Architecture at Taliesin tarafından kullanılıyor)

2019 yılı Temmuz ayı başında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılması planlanan World Heritage Convention toplantısında aday yapılar incelemeye alınacak. Doğumunun 150’inci yıldönümü geçtiğimiz yıl kutlanan Wright'ın, çizimlerinin ve maketlerinin yer aldığı sergi, 2017'de New York MoMA'da ziyarete açılmıştı.

Ana görsel: Hollyhock-House.