Fransa'nın En İyi 5 Restoranı

20 Nisan 2023

Michelin Rehberi’ne göre 2023 yılının en iyi restoranlarından beşini sizler için derledik.

Michelin Rehberi, Fransız lastik şirketi Michelin her yıl yayınlanıyor. Rehbere girmek, yıldız kazanmak veya kaybetmek, bir restoranın başarısı için çok şey söylüyor. Ancak Michelin Rehberi’nin başladığı 1900 yılındaki hedefi çok daha basitti: yerel turizme yön vermek. Artık en iyi yemek deneyimlerinin mutlak kıstası olan rehber, 2023 yılı kazananlarını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Fransa’da yer alan toplam 29 adet restoran, bu yıl üç Michelin yıldızına layık görüldü. Yazımızda, bu restoranlardan öne çıkan 5 tanesini sizler için derliyoruz.


Alléno Pavillon Ledoyen, Paris

Pavillon Ledoyen'in Paris kökleri, restoranın Champs-Elysées'nin bahçelerine kurulduğu 1842 yılına dayanıyor. Üst kattaki yemek salonundaki orijinal boyalı pervazlar ve görkemli tavan mekanın simgelerinden. 2014'te baş şeflik görevini devralan Yannick Alléno, tarihi restorana modern bir duyarlılık getiriyor; ekibe katılmasından sadece yedi ay sonra üçüncü bir Michelin yıldızı kazandırıyor.
Am par Alexandre Mazzia, Marseille

Şef Alexandre Mazzia'nın adını taşıyan restoran, Fransa'nın Cote d'Azur bölgesinde bulunan ürünlerden, deniz ürünlerinden ve Marsilya evlerinden ilham alıyor. 2014 yılında açıldı ve kısa süre sonra ilk yıldızını kazandı. Restoran, tapyokalı kavrulmuş uskumru satay, wasabi şerbeti, kırmızı métis gibi benzersiz, küresel esintili tarifleriyle tanınıyor.
La Marine, Ile de Noirmoutier

2023'te üçüncü yıldızını alan bir diğer restoran La Marine, deniz ürünlerini ve yenilebilir kıyı bitkilerini öne çıkaran okyanus odaklı mutfağı ile tüm Fransa'daki en iyi restoranlardan biri. Ünlü rehber, şef Alexandre Couillon'un yemek pişirme stilini hem çarpıcı hem de cesur olarak nitelendiriyor. 
L’Oustau de Baumanière, Baux-de-Provence

L'Oustau de Baumanière’nin mutfağı, ünlü Fransız şef Glenn Viel tarafından yönetiliyor. Bu restoran geleneksel Fransız yemeklerinde uzmanlaşmıştır ve muhteşem manzarası ile ünlü. Malzemelerini, restoranın bulunduğu çevre bölgelerden edinen şef ve ekibi aynı zamanda sürdürülebilirlik alanında da çalışmalarını sürdürüyor.
La Vague d’Or, Saint-Tropez

Fransa'nın güneyindeki Saint-Tropez'de yer alan La Vague d'Or, üç Michelin Yıldızı alan diğer bir restoran. Restoranın şefi Arnaud Donckele, dünyaca ünlü şefler Alain Ducasse ve Michel Guérard'ın mutfaklarında çıraklık eğitimi aldı. Bu deneyimler sayesinde, genç şefin 35 yaşına geldiğinde üç Michelin Yıldızı kazanması şaşırtıcı değil. La Vague d'Or, misafirlerine keyifli akşam yemekleri için yedi servisli “Balade Epicurienne” ve beş servisli vejetaryen seçeneği de dahil olmak üzere üç farklı tadım menüsü sunuyor.