Fransa’nın Michelin yıldızlı ilk vegan restoranı: ONA

29 Eylül 2021

Fransa, Bordeaux yakınlarında bulunan ONA, ülkedeki, Michelin yıldızı almaya hak kazanan ilk vegan restoran oldu.

Origine Non-Animale (“Animal-free Origin”), yani, “hayvansal ürün barındırmayan” manasına gelen ONA, genç, Fransız şef Claire Vallée’ye ait.

Tayland’a yaptığı bir senelik bir gezi süresince bitkisel mutfakla, bitkilerle, baharatlarla, otlarla ve hatta tofuyla birlikte vejetaryen mutfakla tanışan, yemek dünyasına adım atmadan önce arkeolog olarak çalışan şef Vallée, ONA’yı 2016 senesinde açmıştı. Tayland gezisi sonrasında bir süre et ve balık yemekleri servis eden bir restoranda çalıştıktan sonra, tecrübe ettiği yepyeni, bitkisel mutfağın sunduğu imkanlar ve çeşitlilikten son derece etkilenmesi üzerine kendi vegan restoranını açmaya karar vermiş.

Deniz yosunu tartar, tatlı patates gnocchi, limon otu ve safran konsome gibi tamamen bitkisel tabaklardan oluşan ve meyve sebze kombinasyonları incelikle çalışılmış, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olan 7 aşamalı menüsü, bulunduğu bölgenin yeme alışkanlıklarına oldukça zıt olmakla beraber, başarısını bugün bir Michelin yıldızıyla kanıtlamış oldu. 

Yaşadığı Arès’te, özellikle istiridye ve kaz ciğeri gibi hayvansal besinlerin sıkça tüketildiğini belirten Vallée, restoranı açma aşamasında, insanların bölgede vegan bir işletmenin başarısız olucağını söylediklerini ve bankaların bu girişime destek vermediklerini dile getiriyor. Sosyal mecralardan projesini paylaşması üzerine birçok kişinin gönüllü ve destek olmak istemesi üzerine açılan restoranın ilk müşterileri, yardım eden gönüllüler olmuş.

İlk Michelin yıldızının yanı sıra, şef Claire Vallée, organik ürün tedariği, kendi kompost sistemleri ile sürdürülebilir çevreci yaklaşımı sebebiyle, Yeşil Yıldız Ödülü de almaya hak kazandı.