Fransız Sanatçı JR, Massive Optical Illusion ile Musée du Louvre'u Var Olmayan Bir Mekana Dönüştürüyor.

08 Nisan 2019

JR; ¨ Bu çalışmayı senin için bitirdim Agnes...¨

Paris’in ikonik Musée du Louvre piramidinin 30. yıldönümünü kutlamak ve etkileyici film yapımcısı Agnes Varda’yı onurlandırmak için müze, Fransız sokak sanatçısı JR’nin binanın dışını optik yanılsama yöntemiyle yenilemesini sağladı. Sanatçı daha önceki projelerinde de ona yardım eden gönüllülerin “Büyük Piramidin Sırrı” başlıklı enstalasyona katılmalarını istedi ve projeyi yaklaşık 400 gönüllü ile ele aldı.
Bu, JR'nin müze için yaptığı ilk proje değil. Sanatçı, 2016'da Louvre piramitini çevredeki binalarla harmanlayarak ortadan gizemli bir şekilde kayboldu. Bu sefer yeni optik kurulumla JR, stilini çok daha büyük bir esere dönüştürdü ve ikonik Musée du Louvre piramidinin bir yarık tarafından yutulmuş gibi görünmesini sağladı.

 

Sanatçı yaptığı bu çalışmadan sonra ise çok sevdiği film yapımcısı Agnes Varda’yı şu sözlerle andı; ¨Bu çalışmayı senin için bitirdim Agnes, sen insanları sevdin ve onları bir araya getirdin. Gökyüzünden görülebilecek bir şey yaptım ve senin de gördüğünden emimim. Söz verdim ve senin için bunun gerçekleştirdim…¨

Bu hiper-gerçekçi çalışma hem Paris’e hem de burada yaşayanların sanatsal zevkine olumlu katkılarda bulunacakmış gibi gözüküyor.