Freeman ve Lowe’un Rastlantısal Orman (Bir Okuma Odası) Sergisi Açıldı

23 Eylül 2022

ISTANBUL’74’ün, Jonah Freeman ve Justin Lowe’un Boo-Hooray küratörlüğündeki “Rastlantısal Orman (Bir Okuma Odası)” sergisi Nef Bebeköy’de.

William S. Burroughs'un Elektronik Devrim makalesinden esinlenen New York’lu sanatçı ikilisi Freeman & Lowe, İstanbul'da Nef Bebeköy’e ait 19. yüzyıldan kalma tarihi bir yapıyı, bir okuma odasına dönüştürüyor. 


“Rastlantısal Orman (Bir Okuma Odası)” sergisi, Türkiye’den ve dünyadan önemli sanatçı, yazar, yönetmen ve müzisyenler tarafından üretilen metin sanatı, sanatçı kitapları, çeşitli arşivler, albümler, kataloglar, antolojiler, denemeler, günlükler, raporlar, belgeler, grafik yapıtlar, resimli kitaplar, dergiler ve her türlü efemerayı bir araya getiriyor. Bir kütüphanede nadir bulunan bir okuma odası gibi görev gören sergiyi ziyaret edenler, seçtikleri eserleri okuma odasında inceleme şansına sahip oluyor.
Jonah Freeman ve Justin Lowe'un Random Forest (Rastlantısal Orman) adlı duvar kağıdı eseri, sergi tasarımının temelini oluştururken, arşivleri ile sergiye katkıda bulunanlar arasında J.G. Ballard, Do Not Research, John Waters, Issey Miyake, Anicka Yi, Harmony Korine, Jonas Mekas, New Models, Bruce Davidson, Juergen Teller, Nobuyoshi Araki, Chase Hall, Marc Caro, Dash Snow, Erman Akçay, Alphan Eşeli, Sakıp Sabancı Müzesi ve daha birçok isim yer alıyor.


İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat sahnesi ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kurulan ISTANBUL’74 önderliğindeki bu sergiyi Kasım ayına kadar Salı-Pazar günleri saat 11:00-19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.