Fresco Motors'dan 1.000 km Menzilli Yeni Fresco XL

07 Mart 2022

Norveçli bir EV girişimi olan Fresco Motors, tek bir şarj aracılığıyla 1.000 km menzile ulaşan dört tekerlekten çekişli, sekiz kişilik bir elektrikli araç tasarladı.

Fresco Motors, projenin detaylarını paylaşarak yeni elektrikli aracını tanıttı. Fresco XL olarak adlandırılan araç; en iyi şekilde kullanım sağlamayı amaçlayan, temiz hatların hakim olduğu, sekiz koltuğa sahip bir çapraz/MPV tasarımını benimsiyor. Şirket, aracını tamamen çevre dostu bir POD olarak tanımlıyor.


Fresco, yeni aracının hem ön hem de arka akslarda elektrik motorlarına ve şarj başına 1.000 km'ye kadar sürüş menziline sahip olacağını belirtiyor. Pil takımı ise maksimum depolama kapasitesi için çift sarmalanacak.

Fresco CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Espen Kvalvik, "Müşterilerimizin bulunduğu zorlu iklimler nedeniyle, her bir aksı kendi elektrik motoruyla donatmayı seçtik" diyor. "Bu standart donanım yalnızca kaygan yollarda daha iyi çekiş sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda dört tekerlekten çekiş (AWD) Fresco XL'i arazide de yetenekli hale getirecek." şeklinde devam ediyor.

Fresco COO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Adrian Kristofer Locklindh, "Tamamen elektrikli Fresco XL ekstra büyük bir pil takımıyla birlikte gelecek. Çift istifli olacağı için de yaklaşık şarj başına 1.000 km sürüş menzili olacak." diyor. “Menzil kaygısı sorununu çözen bir pil takımına ek olarak, Fresco XL'nin yüksek enerji verimliliği sağlayacak aerodinamik jantlarla tasarlandığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz." diyerek ekliyor.

Bu temel özelliklere ek olarak, otomobil üreticisi, Fresco XL'nin kullanılabileceği bazı pratik uygulamalardan da bahsediyor. Örneğin, enerji sıkıntısı olduğunda bir yedek ünite haline dönüşebilmesi ve kampa uygun etkinlikler için kullanılabilme potansiyeli.


COO & Fresco Yönetim Kurulu Üyesi Adrian Kristofer Locklindh, “Ek enerjiye ihtiyacınız olması durumunda, Fresco XL'inizi evinize veya kabininize bağlayabilirsiniz” diyor. "Büyük pil takımı nedeniyle, bir yedek ünite olarak çalışacak ve Fresco XL çok büyük bir araç olduğundan, kamp ve yol gezileri için de kolaylıkla kullanılabilecek. Tek yapmanız gereken düz bir yüzey oluşturmak için koltukları aşağı çekmek, yatağınızı koymak ve kampa uygun bir ortam yaratmak.”

Fresco, aracın üretime girme ihtimaline dair fikir vermek adına modelin yalnızca bir videosunu paylaştı. Araba hakkında çok az şey bilinmesine rağmen ön siparişler 1.000 Euro (1.144 $) ile açıldı. Tamamlanan Fresco XL, görünüşe göre 100.000 € (114.000 $) civarında piyasada yer alacak.