Freyja Sewell'in maskeleri bilim kurgu ve tiyatrodan tasarım ipuçları alıyor

02 Haziran 2020

Londra merkezli tasarımcı, koronavirüs mücadelesinde yer alan görevlileri sembolize eden keçe, yoğurt kabı ve kablo gibi sıradan nesnelerden yapılmış sekiz dekoratif yüz maskesi oluşturdu.

Londra merkezli tasarımcı Freyja Sewell, koronavirüs mücadelesinde yer alan görevlileri temsil eden keçe ve yoğurt kapları gibi sıradan nesnelerden yapılmış sekiz dekoratif yüz maskesi oluşturdu.


Sewell, “Temel İşçiler” sanat projesine Covid-19 salgını sırasında çalışmaya devam edenlere "görsel bir teşekkür etme" teklifiyle başladı. Sewell, sağlık sektörü, eğitim ve çocuk bakımı, temel kamu hizmetleri ve İngiltere’deki yerel ve ulusal hükümet de dahil olmak üzere, yasada belirtilen sekiz ana işçi grubunun her birine özel sembolik bir maske tasarımı üretmiş.


Diğer gruplar arasında gıda ve diğer gerekli mal endüstrilerindeki çalışanlar, kamu güvenliği ve ulusal güvenlik personeli, kamu hizmetleri, iletişim ve finansal hizmetler personeli ve ulaştırma çalışanları bulunuyor.


Her bir maske, sosyal mesafe dönemi sırasında sadece Sewell'in evinde sahip olduğu malzemeler kullanılarak yapılmış. Bu malzemeler ayrıca sadece geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir özelliğe sahip.


Tasarımcı, simetriye büyük önem veren parçaları yaratırken bilim kurgu filmlerinde ve Star Trek gibi televizyon dizilerinde bulunan moda ve stiller üzerine odaklanıyor.