Frieze 2017'den Akılda Kalanlar

05 Mayıs 2017

Frieze New York, dünyanın önde gelen 200’den fazla çağdaş sanat galerisini sanatseverlerle buluşturuyor.

"Sergi alanında yeni keşfedilen yeteneklerden en ikonik isimlere kadar birçok sanatçı yer alıyor."

Frieze New York, 5-7 Mayıs tarihleri arasında Randall’s Island Park’ta dünyanın önde gelen 200’den fazla çağdaş sanat galerisini uluslararası sanat tüccarları, koleksiyonerler ve sanatseverlerle buluşturuyor. Fuarda gençlerden, en ikonik sanatçılara kadar birçok isim yer alıyor. Frieze, Manhattan’daki nehir manzaralı Randall’s Island Park’ta devasa beyaz çadırın içinde ziyaretçilerine açık.

Bu senenin en dikkat çeken galeri ve sanat eserlerinden 5 tanesini derledik:

Bruce Silverstein Gallery

"Spotlight" bölümündeki standında sergilemek üzere tek bir ismi tercih eden Bruce Silverstein Gallery'de, soyut ekspresyonizm akımından yola çıktıktan sonra sanat hayatına figüratif ve realistik çalışmalarıyla devam eden Alfred Leslie’nin 1970’lerde ürettiği üç resmi sergileniyor.

Alfred Leslie, Americans: Youngstown Ohio, 1977-78 / Kaynak: New York Times

Anton van Dalen’s The Pigeon Car (1987) / P.P.O.W. Gallery

P.P.O.W. Gallery, Anton van Dalen’ın 1987 yılındaki “Immigrants and Refugees: Heroes or Villains?” isimli sergi için yaptığı The Pigeon Car’ı sergiliyor. Güvercin kafesi baz alarak tasarlanmış arabanın içinde van Dalen’ın özel olarak yetiştirdiği sekiz adet bembeyaz güvercin yer alıyor.


Anton van Dalen, 1987

Simone Subal Gallery

Anton van Dalen ile beraber Frieze Stand Prizes’ın bu seneki ödülünü alan Simone Subal Gallery, 1997 yılında aramızdan ayrılan Avusturyalı sanatçı Kiki Kogelnik’in parlak renkler, canlı figürler ve basit geometrik şekillerden ortaya çıkardığı eserlerin bazılarını sergiliyor.

Kiki Kogelnik, Bye, Bye, Baby, 1964

Kiki Kogelnik, Express, 1972

Sean Kelly

Stand B63’te yer alan Simone Kelly, Los Carpinteros, James Casebere, Julian Charrière, Jose Dávila, Antony Gormley, Callum Innes, Hugo McCloud ve Sam Moyer’ın son dönem işlerini sergiliyor.

Los Carpinteros, Escalera (Oven Step), 2001

Jose Davila,Joint Effort, 2017

Sikkema Jenkins & Co.

New York'un önde gelen sanat galerinden Sikkema Jenkins & Co., standında Kara Walker'ın eserleriyle dikkat çekiyor. 

Kara Walker / Kaynak: New York Times