Frieze Art Fair ’18: Social Work

05 Temmuz 2018

4-7 Ekim tarihleri arasında Regent’s Park’ta gerçekleşecek olan Frieze London, 160 katılımcı galeriyle 1000’in üzerinde sanatçıya ev sahipliği yapacak.

"Erkek egemen yaratıcı alana girmeye cesaret edebilen, 1980’lerin kadın sanatçılarının altını çizmek isteyen geleneksel sanat fuarı, bu kadınların yaşadıkları dönem içerisinde işleri için nasıl daha iyi ve verimli bir alan oluşturmaya çalıştıklarını kitlelere anlatmayı hedefliyor."

16’ıncısı düzenlenecek olan Frieze Art Fair İngiltere edisyonuna sadece üç ay kala, taptaze line-up’ı açıklandı. 160 galerinin katılacağı duyurulan fuarın bu yılki teması ‘Social Work’.

Geçen yılın ‘Sex Work’ başlığı üzerinden inşa edilen ‘Social Work’ teması, kadınların İngiltere’deki rollerini sorguluyor. Erkek egemen yaratıcı alana girmeye cesaret edebilen, 1980’lerin kadın sanatçılarının altını çizmek isteyen geleneksel sanat fuarı, bu kadınların yaşadıkları dönem içerisinde işleri için nasıl daha iyi ve verimli bir alan oluşturmaya çalıştıklarını kitlelere anlatmayı hedefliyor.

Soldan sağa ayaktakiler: Frieze artistik direktörü Jo Stella-Sawicka, Frieze editörü Jennifer Higgie, Whitechapel Gallery şef kuratörü Lydia Yee, Whitechapel Gallery direktörü Iwona Blazwick, Liverpool Bienali direktörü Sally Tallant ve Frieze direktörü Victoria Siddall. Soldan sağa oturanlar:  Iniva direktörü Melanie Keen, Serpentine Galleries sergiler kuratörü Amira Gad,sanat eleştirmeni Louisa Buck, Tate Modern uluslararası sanat kuratörü Zoe Whitley ve DRAF direktörü Fatoş Ustek. Fotoğraf: Tom Jamieson

Louisa Buck ve Jennifer Higgie İngiltere’nin önde gelen sanat tarihçileri ve eleştirmenlerinin yer alacağı panelde, kimlik, işçilik ve görünürlük temalarının etrafında konuşmalar düzenlenecek. Panel aynı zamanda etnik kimlikleri, cinsiyetleri ile radardan kaçmış sanatçılara da özellikle daha görünür bir şekilde yer vermek üzerine kurgulanmış.

Ana görsel: Tracy (Chanel), 2017, Sara Cwynar