Frieze Londra bu sene çevrimiçi platformda

17 Temmuz 2020

Frieze Sanat Fuarı’nın organizatörleri mevcut durum ışığında Londra edisyonunu iptal ettiklerini açıkladı. Fuar bunun yerine Ekim ayında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

8 - 11 Ekim tarihleri arasında Regent's Park'ta gerçekleşmesi planlanan yıllık sonbahar sanat fuarları Frieze London ve Frieze Masters iptal edildi. Geçen hafta katılımcı galerilere gönderilen bir epostada fuar organizatörleri, kararın arkasındaki ana nedenler olarak lojistik zorluklar ve seyahat ve büyük etkinliklerle ilgili kısıtlamaları işaret etti.


İngiltere kısa bir süre önce Avrupalı olmayan birkaç ülke için seyahat kısıtlamalarını kaldırırken, ABD'den gelen ziyaretçilerin 14 gün boyunca ülkeye vardıklarında kendi karantinaya almaları gerekiyor.


Frieze sözcüsü, “Ne yazık ki, hükümetlerden olaylar ve seyahatle ilgili devam eden komplikasyonlar konusunda yeterli bilgi olmadığı için başka seçeneğimiz yoktu” dedi. Frieze’in küresel direktörü Victoria Siddall ise katılımcılara gönderdiği e-postada“Sizden bu tür belirsiz koşullarda fuara katılmanızı istemek doğru olmaz. İptal etmekten başka seçeneğimiz yok," diye belirtti. 


Frieze sözcüsü, 2021 seçim komitesinin 2020 için kabul edilmiş katılımcılara “olumlu” tutumda olacağını ancak herkesin gelecek yılki baskı için yeniden başvurması gerektiğini söyledi. Katılımcıların 2020 başvuru son tarihi henüz geçmediği için Frieze, olayla ilgili büyük üretim maliyetine maruz kalmadığını söyledi. Frieze ve Frieze Masters fuarlarının iptallerinin, 1-54 Çağdaş Afrika Sanat Fuarı gibi Frieze uydu etkinlikleri için ne anlama geleceği hâlâ belli değil.


Londra’daki fiziksel etkinlikleri yerine, fuar organizatörleri enerjilerini şimdi Frieze’in çevrimiçi görüntüleme odalarının ikinci baskısına aktaracaklar. Ayrıca, çevrimiçi fuar sırasında Londra'da canlı etkinlikleri düzenleyecekler ve önümüzdeki haftalarda bu planlarla ilgili ayrıntıların paylaşılması bekleniyor. Her yıl Frieze'den hemen sonra düzenlenen Paris sanat fuarı FIAC'ın 22-25 Ekim tarihlerinde yapılması planlanıyor.