Frieze Londra’dan Notlar

17 Ekim 2022

12-16 Ekim arasında 42 ülkeden galeriye ev sahipliği yapan Frieze Londra, İngiltere başkentinin yaratıcılığını kutlamayı amaçlıyor.

Frieze Londra, 12-16 Ekim tarihleri arasında şehrin yaratıcı ruhunu kutlamak misyonuyla 42 ülkeden galeriyi The Regent's Park'ta bir araya getirdi. Eva Langret liderliğindeki Frieze Londra, dünyanın önde gelen çağdaş galerilerinin 160'tan fazlasına ev sahipliği yapıyor. 


Odak noktasının son 12 yılda kurulan galerilere ayrıldığı Frieze Londra 2022 fuarında ziyaretçilere günümüzdeki en önemli sanatçılardan bazılarının eserleriyle tanışma ve yeni isimler keşfetme fırsatı sunuyor. Fuar aynı zamanda günümüzde çağdaş sanatla ilgili konuşmaları şekillendiren yeni fikirleri bir kez daha ön plana çıkarıyor. 


“Indra’s Net”
Guggenheim Abu Dhabi'nin asistan küratörü Sandhini Poddar, Budist ve Hindu düşüncesinden gelen ve tek bir atomun gerçeklik yapısını içinde bulundurduğu teorisine gönderme yapan “Indra's Net” adlı özel bölümün küratörlüğünü yapıyor. 


Poddar bu fikri, "mücevherle bezenmiş geniş bir ağa" benzetiyor. “Her bağlantı noktasında, diğer tüm küreleri bütünüyle yansıtan ve kıran yansıtıcı bir küre bulunuyor. Her parça, birbirine bağımlı bir şekilde sistemin içinde var oluyor. Tüm yaşam birbirine bağlı; yani bir atom kayarsa gerisi de aynı şekilde değişiyor.” diye açıklıyor Poddar. 


“Indra's Net”, 10 özel sunumun yanı sıra fuarın ana bölümüne dağılmış bir dizi sergiyi içine dahil ediyor. Sergiye katkıda bulunacak sanatçılar arasında Muhanned Cader (Jhaveri Contemporary, Stand IN2); Dorothy Cross (Kerlin Gallery & Frith Street Gallery, Stand IN6); Shirazeh Houshiary (Lisson Gallery, Stand IN10); Jamilah Sabur & Oscar Santillán (Copperfield, Stand IN7); Eddie Rodolfo Aparicio & Clarissa Tossin (Commonwealth and Council, Stand IN5); Martha Atienza (Silverlens Galleries, Stand IN8) ve daha pek çok sanatçı yer alıyor.“The Protector”

Göze çarpan bir başka fuar detayı da Filipinler'in başkenti Manila'daki Silverlens Gallery'nin Frieze sunumu için ele aldığı “şefkat” teması.


Filipinler'deki Bantayan Adası'nda yaşayan sanatçı Martha Atienza, “The Protector” isimli enstelasyonu ile geçimini balıkçılıkla sağlayan ailelerin hayatını belgeliyor. “Bu topluluğun yaşam stili ve geçim kaynağı büyük çaplı turizm ve arazi geliştiricileri tarafından yeryüzünden siliniyor. Bu çalışmalar deniz ile ilişkisi olan herkes için bir haykırış niteliğinde.” diyor Silverlens Gallery'nin kurucusu ve direktörlerinden biri olan Isa Lorenzo.


Atienza’nın eserleri aynı zamanda 20 Kasım'a kadar sürecek olan İstanbul Bienali için hazırladığı serinin de bir parçası.


“Home Body” ve “Seated”
Amerikan sanatçı Tschabalala Self, Pilar Corrias'ın Londra lokasyonlarında sunulacak olan kişisel sergisi “Home Body” ve King's Cross'taki ilk halka açık heykeli “Seated” (2022) ile fuarda yer alıyor. Connecticut merkezli ressam ve heykeltıraş, kumaş ve akrilikten yaptığı resimlerinde, Afrikan-Amerikan deneyimini yansıtıyor.“Diario de Plantas”
Frieze için Londra'ya dönüş yapan Gabriel Orozco, White Cube'daki yeni sergisi “Diario de Plantas” ile fuara katılıyor. Sanatçının beş yıl sonra şehre geri dönüşünü temsil eden sergisi, konsept olarak mütevazı bir nitelikte. Sergi aynı zamanda romantik guaj, tempera, mürekkep ve grafit çizimleri ile hassas bitki ve yaprakların baskılarından oluşuyor.