Frieze Londra’nın ardından

07 Ekim 2019

Sanat takviminin en önemli etkinliklerinden Frieze Londra fuarı, bu hafta sonu dünyadan 200 galerinin katılımıyla gerçekleşti.

İngiltere’nin bir süredir içinde bulunduğu politik tıkanıklık, fuarda sergilenen eser ve satış rakamlarına farklı yansıdı. Piyasaların durgun olduğu dönemlerde daha çok resim ve eve asılabilecek boyutta işlerin satıldığı bilinen bir gerçek. Frieze standlarında da durum böyleydi ve karamsar havayı dağıtmak istercesine yerleştirilmiş rengarenk resimler dikkat çekiyordu.

Geçtiğimiz günlerde ilk moda koleksiyonunu çıkaran Sterling Ruby’nin resim ağırlıklı eserleri, 325 bin dolarlık etiketlerine rağmen Gagosian standından kapışıldı. Fuarda satılan en yüksek fiyatlı resim ise 6.5 milyon dolara alıcı bulan Cy Twombly’nin 1968 tarihli ‘Untitled [New York City]’ başlıklı eseri oldu. Philip Guston, Kerry James Marshall, Mark Bradford gibi usta isimlerin resimleri satış listesinin en tepesinde yer aldı.

Dikkat çekici sanatçılar arasında, Londra galerisi Union Pacific’in standını seramikten yaptığı heykellerle dağınık ve sürreel bir otel odasına çeviren Japon sanatçı Urara Tsuchiya vardı. Mini buzdolabındaki Coca Cola kutusundan iç çamaşırı ve bavullara kadar her objeyi seramikten üreten sanatçı, televizyona da kendi çektiği bir filmi yerleştirmişti.


İlgi çeken diğer bir sanatçı, Simon Lee Gallery’nin standında yer alan Donna Huanca oldu. Berlin’de yaşayan Bolivyalı ve Amerikan asıllı sanatçı, farklı dokulara sahip mavi tonlarındaki tuvallerinde model olarak kullandığı performans sanatçılarının bedenlerini soyut bir hale getirerek beden ve mekan arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Standda yaktığı palo santo çubuklarıyla kendi Güney Amerikalı kökenlerine de gönderme yapan sanatçının tuvalleri fuarın en beğenilen işleri arasındaydı.

 


 

Lehmann Maupin’de Robin Rhode’un fotoğrafları, Lisson’da geçtiğimiz yaz kaybettiğimiz Joyce Pensato’nun satılık olmayan popüler kültür portreleri, Jack Shainman Gallery ve PPOW’daki tekstil odaklı işler fuarın öne çıkan noktaları oldu.