Frieze Londra’ya geri döndü

12 Ekim 2021

Geçtiğimiz yıl çevrimiçi olarak gerçekleşen Frieze Londra ve Frieze Masters sanat fuarları 13-17 Ekim tarihleri arasında Regent’s Park’ta sanatseverler ile buluşuyor.

En son 2019 yılında fiziksel olarak Londra’da gerçekleşen sanat fuarı Frieze, iki uzun yılın ardından şehre geri döndü. 39 ülkeden 276 galerinin katıldığı Frieze Londra’ya Gagosian, Hauser & Wirth, Pace ve David Zwirner gibi tanınmış ve köklü sanat galerilerinin yanı sıra Arcadia Missa, Instituto de Visión ve Edouard Malingue Gallery yeni galeriler de katılıyor.

 

İşte fuarın öne çıkan sanatçıları ve sergiler:


            Abbas Akhavan - Chisenhale Gallery

Mekan merkezli eserlerini teknoloji ile birleştiren Kanadalı görsel sanatçı Abbas Akhavan “curtain call, variations on a folly” isimli eserinde son zamanlarda sıkça kullandığı yeşil perdeyi, antik yapılara olan hayranlığı ile birleştiriyor. 2015 yılında İŞİD tarafından yıkılan antik kent Palmira’nın sütunlarının replikalarını sergi alanında yükselten sanatçı, yeşil ekranın sağladığı sonsuz imkanlar ile sanatseverleri geçmiş ile gelecek arasında bir yolculuğa çıkartıyor.

 

            Mixing It Up: Painting Today”- Hayward Gallery

Frieze Londra kapsamında kapılarını açan Hayward Gallery’nin “Mixing It Up: Painting Today” sergisi günümüz modern sanatının en iyi örneklerini bir araya getiriyor. Yıldızı son günlerde yükselen Iraklı Mohammed Sami’den şairane tablolarıyla bilinen Lisa Brice’a kadar farklı alanlarda eserler üreten 31 modern sanatçının eserlerini tek bir alanda toplayan sergi, fuarın sınırlarını da aşarak 12 Aralık tarihine kadar kaçık kalacak.

 

            “Poussin and the Dance” – National Gallery

National Gallery tarihinde ilk defa 17. yüzyılın en büyük ressamlarından olan Nicolas Poussin’in eserlerini Frieze kapsamında sanatseverler ile buluşturuyor. Fransız barok ve neoklasizmin en önemli eserlerini ortaya koyan Poussin’ın bilindik işlerine odaklanmak yerine sergi, ressamın dans ve Baküs şenliklerini betimlediği tablolarını bir araya getiriyor. Francesca Whitlum-Cooper tarafından kürate edilen sergide Fransız sanatçının “The Adoration of the Golden Calf”, “A Dance to the Music of Time”, “Bacchus and Ariadne” ve daha birçok eseri görülebilir.

 

“Leon Kossoff: A Life in Painting”- Annely Juda

Sembolik eserleri ile tanınan sanatçı Leon Kossoff’un 2019’daki vefatından sonra kürate edilen en büyük sergi Frieze Londra kapsamında Annely Juda Gallery’de görülebilir. Kossoff’un 60 yıllık sanat kariyerini 58 farklı eseriyle sanatseverler ile buluşturan retrospektif sergi 4 Aralık’a kadar Londra kaldıktan sonra önümüzdeki yıl Los Angeles ve New York’a seyahat edecek.