Frieze Los Angeles’ın ardından

02 Mart 2020

İkinci kez Los Angeles’ta gerçekleşen ve dünyanın en önemli sanat fuarlarından birisi kabul edilen Frieze, 2020 edisyonunda 76 galerinin katılımı ile başarılı bir yıla daha imza attı.

Geçen sene New York’tan Los Angeles’a transfer olan Frieze Sanat Fuarı, ikinci yılında Batı Yakası’na iyice ısındığını kanıtladı. 14 ile 16 Şubat 2020 tarihleri arasında Paramount Stüdyoları’nın arka bahçesinde düzenlenen fuara bu sene 76 farklı galeri katıldı. Fuarın ana sergi alanının dışında gerçekleşen sergi ve performanslar da bu kapsamlı organizasyonu zenginleştirdi.

Rita Gonzalez ve Pilar Tompkins Rivas küratörlüğünde, temsiliyet, kimlik ve mitler temalı işlerin sergilendiği Frieze Los Angeles 2020, yüksek satışlara da sahne oldu. Dedikodulara göre David Zwirner fuarın ilk gününde 6 milyon dolar değerinde sanat eseri sattı. Gladstone Galeri ise Keith Haring’in tek bir eserinden 3,75 milyon dolar elde etti. Fuar sanat severlerin, Edythe Broad ve Maria Hummer-Tuttle gibi yüksek profilli koleksiyonerlerin ve yatırımcıların yanı sıra Leonardo DiCaprio, Natalie Portman ve The Weeknd gibi ünlü isimleri de ağırladı.

Fuarın en ilgi çeken eserlerine gelirsek hiç kuşkusuz ilk sırayı Barbara Kruger’ın Untitled (Questions) isimli eseri alıyor. Fuarın başlangıcından itibaren şehrin farklı noktalarına yerleştirilen ve 20 sorudan oluşan eser sanat severlere ve şehrin sakinlerine “Acısız hayat mümkün mü?” “Kendini ne sanıyorsun?” gibi sorular yöneltiyor.

New York merkezli Casey Kaplan Sanat Galerisi’nin sergi alanı da fuarın en ilgi çeken mekânlarından oldu. Jordan Casteel, Jonathan Gardner ve Matthew Ronay gibi yükselen sanatçıların işlerini sergileyen galeri renkli ve bütünlük sağlayan prezantasyonu ile de dikkat çekti. Casteel’in ilk solo sergisine de ev sahipliği yapan galerinin en çok fotoğraflanan eseri ise Gardner’ın eseri oldu.

Commonwealth and Council’in sergi alanı ise Netflix’in çok izlenen dizisine de ilham olan G.L.O.W. Match Six’in Gorgeous Ladies of Wrestling isimli heykel serisi ile bir hayli popülerdi. Young Joon Kwak ve Oren Pinhassi gibi sanatçıların işlerine de yer veren galeri fuarın en renkli ve eğlenceli sergi alanı olarak iz bırakmayı başardı.