Frieze New York

29 Nisan 2019

Ünlü sanat fuarı Frieze, New York’taki yedinci yılında yine Randall’s Park’ta fark yaratmaya oynuyor.

Ünlü sanat fuarı Frieze, New York’taki yedinci yılında yine Randall’s Park’ta fark yaratmaya oynuyor.

Bu yıl Şubat ayında ilk kez düzenlediği Los Angeles edisyonu ile övgü toplayan sanat fuarı, New York edisyonu için farklı bir yol izleyerek sanat kurumlarının desteğini arkasına almaya karar verdi. New York’un Latin Amerika sanatına adanmış müzesi El Museo del Barrio’nun direktörü Patrick Charpenel, fuarın içinde müzenin 50. yaşını kutladığı bu yıl Latin asıllı ve Latin Amerika’da yaşayan sanatçıların eserlerine odaklanan, Diálogos isimli bir bölüm oluşturuyor.


Bir başka müze işbirliği ise Miami’nin Perez Sanat Müzesi’nin direktörü Franklin Sirmans’ın üstlendiği bölüm. Manhattan’ın 1970 ve 1980’lerde ikonikleşen sanat mekanlarından JAM’in (Just Above Midtown) yeni bir enkarnasyonu, Sirmans ve JAM’in kurucusu, sosyal aktivist Linda Goode Bryant tarafından fuar alanına kuruluyor. Bölüme davet edilen galeriler birer sanatçının işlerini gösterebilirken kazandıkları gelirin %10’unu da Goode Bryant’ın şehir tarımcılığını ve mahalleler arasında sürdürülebilir yiyecek üretimini ve paylaşımını desteklediği Project Eats isimli projeye aktarıyor.


Bu yıl Dia Art Foundation’in direktörü Courtney J. Martin’in küratörlüğünü yaptığı üçüncü bölüm, Luma Foundation tarafından desteklenen Frieze Sanatçı Ödülü. Geçtiğimiz yıl Paris’te yaşayan Kanadalı sanatçı Kapwani Kiwanga’ya giden ödülün bu yılki sahibi Los Angeles’ta yaşadığı mahalleden yola çıkarak Randall’s Island’da Afrofütüristik bir mimari müdahale gerçekleştirecek olan Lauren Halsey.


Fuarın her sene görmeye alıştığımız bölümleri Focus, Frame ve Spotlight’ın yanı sıra sanal gerçeklik ile çalışan işlerden oluşan ‘Electric’ ve sanat dünyasının dışında üretim yapan kişilerin eserlerini tanımlayan bir terim olan Outsider Art’a odaklanan ‘The Doors of Perception’ sergileri de fuarda yer alıyor.