Frieze New York’un Ardından

08 Mayıs 2018

Onlarca işin konusunun Amerikan başkanı Donald Trump olması dışında, bu yıl Frieze’de en çok konuşulan konu, ‘hava şartları’ydı. Satın almalar az olmasa da, sanat eserlerine ödenen miktarlar bu defa biraz daha farklıydı.

"Galeri dünyasının sürdürülebilir bir bedende olması adına bu yıl, küçük galeriler ve daha ‘küçük’ sanatçılar da fuarda yer aldı. Galerilerin yüksek satış vergisi oranlarını devamlı olarak şikayet etmeleri, Frieze New York’un bu yıl, diğer birçok fuar gibi, galerilere çok pahalı olmayan katılım yolları önermesiyle son buldu."

Bu yıl Çarşamba ve Perşembe günleri iki ayrı VIP ön gösteriminde Frieze New York, hava koşulları yüzünden düşük bir katılıma sahipti. Etraftaki söylenti ‘hava koşullarıydı’ ama Pazar günü kapanan satışların sayısının fazla ama fiyatların düşük olması, başka bir şeyleri anlatıyordu. Galeri işindeki güvensiz ortamın bir yansımasıydı bu ‘hava muhalefeti’ sebebiyle düşen satışlar. Fuarın satışları sebebiyle, bu yıl başarılı mı yoksa başarısız mı olduğu tartışma konusuna dönüşüyor.

Mor Charpentier galerinin standından bir görüntü, Sean Fader ve Mor Charpentier'in izniyle.

Galeri dünyasının sürdürülebilir bir bedende olması adına bu yıl, küçük galeriler ve daha ‘küçük’ sanatçılar da fuarda yer aldı. Galerilerin yüksek satış vergisi oranlarını devamlı olarak şikayet etmeleri, Frieze New York’un bu yıl, diğer birçok fuar gibi, galerilere çok pahalı olmayan katılım yolları önermesiyle son buldu. Frame alanında yeni sanatçıların solo sunum ücretleri, ana bölümün başlangıç ücretinin yarısı kadar olan sekiz bin dolardan başlıyordu. Fuarın genç galerilere adadığı bölüm olan Focus, ana bölümün metrekareye verdiği yetmiş sekiz bin dolarından yüzde otuz daha azını talep ediyordu.

Alex Dordoy, Plakete ve Carlos Motta'nın üç başlı ejderha heykeli. 

Bu yılki Frieze’de ‘her şeye rağmen’ kolay satılan işlerin başında, Filistin kökenli Amerikalı sanatçı Jordan Nassar’ın el işi panelleri geliyor. Los Angeleslı Anat Ebgi galerinin sergilediği iş, 6.000 – 10.000 dolar arasında etiketlenmişti. Bazı paneller fuar başlamadan, Çarşamba günkü VIP gösterimde, Orta Doğulu, Los Angeleslı, Teksaslı ve New Yorklu koleksiyonerlere satılmıştı bile. Parisli galeri Mor Charpentier ekstrem hava koşullarına rağmen satış yapmayı başaranlardan. Cumartesi gününe kadar elindeki dört sanatçıdan birer iş satan galeri, bir Marcel Duchamp göndermesi olan Saâdane Afif’in The Fountain Archives, 2008 işini 45.000, Alexander Apóstol’un Color is my Business, 2012-2015 işini 29.000 dolara, Carlos Motta’nın küçük 3D baskı heykelciklerini ve Şilili sanatçı Voluspa Jarpa’nın fotoğraf serisi False Flag, 2017’yi 8.000 dolara bırakıyor. 

Jordan Nassar, Whose Windows Are The Songs, 2017

Alexander Apóstol, Color is my Business, 2012–2015

Yeni ve yükselen sanatçılar için her zaman iyi gelen bir kimliği olan fuara, Belçikalı galeri Zeno X, Luc Tuymans ve Michaël Borremans gibi çağdaş sanatçılarını getiriyor. Brooklynli sanatçı Mircea Suciu’nun resmi The constant feeling of guilt (after Delacroix), 2018, 20.000 dolara, 2017 yılına ait isimsiz bir Paulo Monteiro işi açıklanmayan bir meblağa, Marina Rheingantz’ın yağlı boya tablosu Galope ve Hollandalı sanatçı Mark Manders’in Landscape with Male Head, 1992-2017 isimli işi 25.000 dolara satılıyor.

Saâdane Afif, The Fountain Archives, 2008-2018

Amsterdam ve New York’un meşhur Grimm galerisi bu Frieze’de iyi satış yapanlardan biri. Caroline Walker’a ait iki işini, 150.000 dolar etiketli Matthew Day Jackson’ın LIFE, April 6, 1959, 2018 işini, İngiliz sanatçı Alex Dordoy’un 14.000 dolarlık üç parçasını ve Dana Lixenberg’in birden fazla ikonik edisyonlarını koleksiyonerlerle buluşturuyor. Mega galerilerden biri olan Pace bile bu yıl fuara en ‘uygun fiyatlı’ işlerini getiriyor. David Hockney’nin her biri 26.000 dolara satılan 30 adet işi gibi mesela… Aslında fuarın en büyük satışlarından birkaçını yapan Pace için bile, yinelememiz gerekirse Frieze bu yıl cidden ‘donuk’ geçiyor. Galerinin alanındaki sanatçılardan Robert Longo, Robert Rauschenberg ve Georg Baselitz, her ne kadar TEFAF New York’ta gösterilmeye ve satılmaya alışkın olsalar da, Frieze New York onlar için daha çağdaş ve kimlikli bir ortamda var olmayı vadediyor.

Lehmann Maupin, Sap, 2018

Lehman Maupin, McArthur Binion’un birçok işini satıyor: DNA: Study: (Frieze), 2018, 175.000 dolara New Yorklu bir koleksiyonere ve Michiganlı bir koleksiyonere 75.000 dolara DNA: Study: Zero, 2018. Büyük bir resim olan Shirazeh Houshiary’nin Sap, 2018 isimli eseri söylenen göre en az 200.000 pounda, Cascade, 2018 işi 100.000 pounda, Cecilia Vicuña’ın resmi Gabriela Mistral, 1979, 65.000 – 75.000 dolar arası bir fiyata satılıyor. Sanatçının solo sergisi bu ayın sonunda açılacak ve bir heykeli ise Brooklyn Müzesi’nde sergilenecek. 71 yaşındaki sanatçı aynı zamanda, çağdaş sanatın yüzünü değiştiren 50 ilham veren isimle birlikte, bu yılın The Artsy Vanguard listesinde yer alıyor.