Galaxy Book S: Samsung’un yeni dizüstü bilgisayarı

07 Şubat 2020

Piyasaya çıkışı uzun süredir ertelenen Samsung’un yeni bilgisayarı Galaxy Book S, Apple’ın MacBook’unun en güçlü rakibi olmaya aday.


Samsung uzun zamandır ezeli rakibi Apple’ın efsanevi MacBook Air ve MacBook Pro’sunun seviyesinde bir dizüstü bilgisayar ile teknoloji severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyordu. Geçen sene Galaxy S10 akıllı telefonunun tanımında basın ile ayrıntıları paylaşılan Galaxy Book S uzun süren ertelemelerin sonunda 13 Şubat’ta piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

Windows 10 işletim sistemi ve Qualcomm’un Snapdragon 8cx işlemcisini kullanan bilgisayar hem bir tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak tasarlanmış. Harici kalemi ile birlikte gelen bilgisayar aynı zamanda dokunmatik ekrana da sahip. İçerisinde kullanılan mobil işletim sistemi sayesinde Galaxy Book S tıpkı bir akıllı telefon gibi sesli aramalara, SMS gönderimine ve elbette tek başına mobil internet kullanımına uygun.

Geçtiğimiz yıllarda çıkardığı Galaxy Book 2’nin aksine USB-C bağlantısı sayesinde hızlı şarj ve veri aktarımı vadeden Galaxy Book S, mikrofonu sayesinde gelen aramalara anında ve etkili bir şekilde cevap vermeye olanak sağlıyor. Mikrofon sayesinde akıllı asistana da erişim sağlanıyor. 13 inçlik ekrana sahip Galaxy Book S, sadece bir kilogram ağırlında. 256 ve 512 gigabaytlık iki farklı hafıza seçeneği ile gelen bilgisayar suya ve toza dayanıklı olması ile de dikkat çekiyor. Samsung’un yeni dizüstü/tablet bilgisayarı aynı zamanda dolu bir batarya ile 23 saat kablosuz çalışma olanağı sunuyor.


Yeni bilgisayarın tasarımında ise Samsung tercihini sadelikten yana kullanmış. İnceliği ve kafa karıştırmayan zarif tasarımı sayesinde Galaxy Book S genç teknoloji severlere hitap ettiği kadar teknoloji ile yıldızı barışmayanlara da göz kırpıyor. Bilgisayarın klavyesi ise Apple’ın MacBook’una bir hayli benziyor. İnce, düz ve dörtgen şekilde son derece basit görünen klavye tuşları, yazı yazarken kullanıcıların işini kolaylaştırıyor.

Ön satışı başlayan Samsung Galaxy Book S, 13 Şubat itibari ile mağazalardaki yerini alacak.