Galerist ve Galeri Nev’de Yeni Sergi: “Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak”

05 Mayıs 2022

Phoebe Cummings ve Mübin Orhon’un eserlerini bir araya getiren “Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak” isimli sergi, 11 Haziran’a kadar Galerist ve Galeri Nev’de.

Slyvia Plath’in şiirinden ilham alan “Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak” sergisi, sanatçı Phoebe Cummings ve Mübin Orhon’un çalışmalarını Galerist ve Galeri Nev’de bir araya getiriyor. Monokrom bir dünyada yan yana gelen iki sanatçı, “yok olma” deneyimi üzerinden heykel, zanaat ve performans gibi çeşitli alanları inceliyor.


Seramiği zaman merkezli bir malzeme olarak ele alan Cummings’in her biri farklı detaylarla şekillendirilen eserleri zamana dayanıklı değil; parçalanarak dökülen kil farklı bir yerde farklı bir eserin malzemesi olarak yeniden kullanılıyor.

Zaman mevhumunu bütünüyle ortadan kaldırarak çalışan Orhon ise üzerlerini sim ile kapladığı guajları, aradan geçen yarım asıra rağmen parlaklıklarını koruyarak adeta zamana meydan okuyor.


Sergide Phoebe Cummings’in mekâna özgü olarak kurgulanan ve doğrudan sergi alanına yerleşen heykelleri, Mübin Orhon’un 1972-73 yılları arasında ürettiği aynı palete ait resimleri bir araya geliyor.

Phoebe Cummings ve Mübin Orhon’un eserleri ile “Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak” isimli sergi, 11 Haziran tarihine kadar Galerist’te ziyaret edilebilir.