Garajınızdaki Jet: Flaris LAR 1

17 Ağustos 2018

Dünyanın en küçük iş jeti olarak adlandırılan Metal-Master'ın geliştirdiği Flaris LAR 1, standart bir garaja sığabilecek kadar küçük boyuta ve ayrılabilir kanatlara sahip.

"Uçağın 437 mph seyir hızına sahip olması ve boş bagajla maksimum 1.990 mil, dolu bagajla ise 1.380 mil yapması öngörülüyor."

Flaris LAR 1, ilk olarak 2013 Paris Air Show'da ortaya çıkan, tek pilotlu ve dört yolcu kapasiteli bir kişisel jet. 2015 yılında ilk uçuşunu yapan jet, Haziran ayında tamamlanan 2 yıllık saha testlerinin ardından, Temmuz ayında Polonya'da uçuş testlerine başladı.

2000'den beri otomobil parçalarının üreten Polonyalı şirket Metal-Master bu teknolojiyi kullanarak, 2012'de uçak markası Flaris'i kurdu. Şirket, S1 kategorisi uçaklar üretmek, yapısal ve teknolojik çözümler sunmak için çalışıyor.

Uçağın 437 mph seyir hızına sahip olması ve boş bagajla maksimum 1.990 mil, dolu bagajla ise 1.380 mil yapması öngörülüyor. Fakat piyasaya sürülmeden önce Metal-Master, LAR 1 için Federal Havacılık İdaresi ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’ndan tam sertifikasyon elde edecek. İlk aşamada şirket, Polonya Sivil Havacılık Otoritesi'nden LAR 1 için statü sertifikasyonunu almayı amaçlıyor.

Bunlara ek olarak, Metal-Master'ın LAR 1’ı, jet için sipariş almayı beklediği Temmuz 2019'da Amerika Birleşik Devletleri, Wisconsin'deki Experimental Aircraft Association AirVenture Oshkosh fuarında deneysel bir uçak olarak tanıtması bekleniyor.