Gaudi, Ev Eşyaları Tasarlasaydı Nasıl Olurdu?

12 Ocak 2023

‘20. yüzyılın en sıradışı mimarlarından Antoni Gaudi, ev eşyaları tasarlasaydı nasıl olurdu’ sorusunun artık görsel yanıtları var.

Yapay zeka (AI) teknolojisini kullanarak Gaudi’nin organik, neo-gotik, modernist ve Art Nouveau çizgileri arasında gezen sofistike stilini sıradan ev eşyalarına uyarlayan tasarımcı Marcus Byrne, şöyle anlatıyor: "Minimalizmin öne çıktığı, her şeyin birbirine benzemeye başladığı bir dönemde yaşıyoruz. Gaudi’nin çoklu renk kullanan, canlı binaları, seramik ve mozaik fayansları ile stained camları ise bambaşka bir hikaye anlatıyor. AI yardımıyla, onun bu estetik anlayışını sıradan eşyalara uygulayıp sonucu görebilmek çok güzel. Organik, bol kıvrımlı çizgilerin yüksek renklerle buluşması, minimalist çizgideki ürünleri Art Nouveau stilinde heykellere dönüştürebiliyor, onları bambaşka bir gözle görebilmemizi sağlıyor."
Mutfak mikseri, saç kurutma makinesi, mikrodalga fırın, demlik, elektrik süpürgesi gibi hayatımızın doğal parçaları haline gelmiş ancak tasarımlarına genelde dikkat bile etmediğimiz eşyaları bir de bu gözle görmek, gerçekten farklı bir deneyim.  "AI, çok büyük ve yıkıcı bir güç. Hiçbir yere de gitmeyecek, artık hep yaşamımızda olacak. Ama onu dikkatli ele almak gerekiyor. Makinelerin sanat üretebileceğine inananlardan değilim. Bu yüzden AI modelleri ve dataları üzerine daha çok konuşmamız ve düşünmemiz gerekiyordiye devam ediyor.