Geçmişi, Şimdiyi ve Geleceği Bir Araya Getiren Dior Tasarımı

30 Eylül 2022

1962'den kalma süslü bir Dior topuklu ayakkabıdan ilham alan '62-22' ayakkabıları, markanın geçmişi, bugünü ve geleceği arasındaki bağı yeniden hayal ediyor.

Dior Kadın Koleksiyonu Kreatif Direktörü Maria Grazia Chiuri, ilk olarak Roger Vivier ve Christian Dior’un tasarladığı ikonik topuklu ayakkabıları, 2022 Sonbahar/Kış koleksiyonu çerçevesinde yeniden ele alıyor. Adı, 62-22 olan ayakkabı, “62” 1962 yılındaki ilk yaratılış sürecine referans verirken “22” bu seneki yeni versiyona atıfta bulunuyor. 
Chiuri’nin yeni tasarımı için temel aldığı orjinal özel ayakkabı modeli, karmaşık dikişleri ve kavisli virgül formundaki topuğuyla dikkat çekiyor. Tasarım aynı zamanda ileri teknoloji materyal ve yaklaşımlarını benimseyerek geçmiş ve geleceği harmanlıyor. 


Spor giyim unsurlarından ve D-Air lab* tarafından yapılan araştırmalardan ilham alan neopren ayakkabı, ayak bileği kayışı ve motosikletten ilham alan ayarlanabilir kopçası ile işlevselliği estetikle birleştiriyor. Diğer yandan, tasarımın üzerine özenle yerleştirilmiş mimoza çiçekleri, inciler ve turkuaz taşlar markanın feminen kodlarına gönderme yapıyor.