Geçtiğimiz 20 Yılın En İyi 5 Bourbon’u

15 Nisan 2019

Bourbonlar giderek daha fazla popüler hale geliyor ve gittikçe içki koleksiyonlarına eklenmek istenen birer arzu nesnesi haline geliyor.

Bourbonlar giderek daha fazla popüler hale geliyor ve gittikçe içki koleksiyonlarına eklenmek istenen birer arzu nesnesi haline geliyor.

Dünyanın en iyi içki damıtma tesislerine sahip Japonya, İskoçya ve İrlanda bourbon kültürünün temellerini oluşturuyor. Ancak bu alanda yenilik söz konusu olduğunda konuya Amerika Birleşik Devletleri öncülük ediyor. İşte bunlar arasında en iyileri olmayı başarabilmiş 5 Bourbon: 


Al Young 50th Anniversary Small Batch Bourbon from Four Roses

Kentucky Distillers tarafından Famer Al Young’ın 50 yıllık çalışma hayatını Four Roses’de kutlamak için Haziran 2017’de piyasaya sunuldu. İçinde 4 özel karışımı bir arada bulunduran bu gizli tarif  “Al Young” ismiyle biliniyor. Alt notalarında tatlı karamel ve hanımeli çiçeği aromaları bulunuyor.

Barrell Bourbon Batch 009


Barrell Craft Spirits, 2013 yılında kuruldu ve kısa sürede Amerikan viski sektörünün en çok dikkat çeken üreticilerinden biri haline geldi. Barrell Bourbon Batch 009, 2016 yılında satışa sunuldı ve neredeyse ilk iki yıl stokları geldiği gibi tükendi. Bugün ise sadece ikinci el içki dükkanlarında rastlayabiliyorsunuz.Tennessee'de damıtılmış ve Kentucky'de bekletilmiş, tropik meyvelerden oluşan bir lezzet dünyası sunan Barrell, köklü bir geçmişe sahip…Bu burbon, bir yudum aldığınız anda ağzınızda tereyağı ya da karamelli mısır tadı bırakıyor.
Angel’s Envy Cask Strength Bourbon Finished in Port Barrels


Efsanevi içki ustası Lincoln Henderson’ın, bu özel karışımı 2012'de büyük beğeni toplamıştı. İsmini kuğuyla ilgili bir şarkıdan alan bu bourbon, damak tadınızı bir üst kademeye taşıyor. Henderson, Eylül 2013'te vefat etti fakat ardında bir sanat ve yenilik mirası bıraktı. Altı yıl boyunca beyaz Amerikan meşe ağacında dinlendikten sonra Envy, Fransız meşe ağacından yapılan ve doğrudan Portekiz'den ithal edilen 60 galon yakut varillerinde rafine edildi. Avrupa etkisi bir yana, bu içki cesur Kentucky bourbon’unun özünü oluşturuyor. Kuru üzüm, muz ve bitter çikolata bu tadın temellerini oluşturuyor.
Russell’s Reserve 1998


1998’de, içki ustası Jimmy Russell’ın Wild Turkey’deki 45. yıldönümünde oğlu Eddie, babasını mirasına sahip çıktı ve onun keşfettiği içki formülüne sadık kalarak yeni bir formül geliştirmek üzere yola çıktı. Ole Jimmy bugün içki fabrikasında hala bulunuyor olabilir, ancak onu “emeklilik viskisi” yapan hikaye ise bambaşka…Bu 102 det korunan burbonun 2.000'den fazla şişesi 2015 yılında piyasaya sürüldü ve hemen tükendi. Tabii ki piyasada tükenmiş olması bu şişeye bir daha ulaşamayacağınız anlamına gelmiyor. İyi bir koleksiyonerden bu bourbon’u temin edebilirsiniz. Çoğu bourbon’da olduğu gibi bu da damakta olgun, odunsu ve kuru bir tat bırakıyor. Ancak Eddie, Wild Turkey'in popüler olduğu lezzet karamel, vanilya ve meyve notalarını içkide uzun süre muhafaza edebilmek için olgunlaşma sürecini olabildiğince kısa tutmuş. Bu lezzeti korumayı tabii ki  Eddie’nin babası Jimmy Russell’dan başkası başaramazdı.


John E. Fitzgerald Very Special Reserve 20 Year Old


Viski severler, eski Stitzel-Weller İçki Fabrikası’na uzun bir süre sadık kaldılar ve hakkında hep bu efsanevi lezzete yakışır bir şekilde konuştular. 1972'de kapatılmadan önce, tesis Larceny, Old Fitzgerald, Pappy Van Winkle ve Weller’s Cabin Still gibi içki markaları üretti. İçkiden bir yudum aldığınız anda damağınızda kakao, limon ve muzlu kremalı bir turtadan oluşan harmonik bir lezzet oluşuyor. 


Dillere destan olmuş bu otantik ve efsanevi lezzetler, özel günlerinizin vazgeçilmez kurtarıcıları olacak!