Geleceğe Daha Yakın

24 Temmuz 2018

California San Diego Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, American Sign Language alfabesinin 26 harfini İngilizceye çeviren elektronik bir eldiven icat etti.

"Araştırmacılar ayrıca, eldivenlerin sanal gerçeklik uygulamalarında da kullanılabileceğine inanıyorlar."

Teknolojik gelişmelerin çoğu zaman dışında kalan halbuki aslında tam olarak merkezinde yer almaları gereken işitme engelli ve konuşma engelli bireyler için maalesef hala daha, dünyadaki hiçbir çeviri programı kullanışlı değil. Yani demek oluyor ki iletişim kurmaları hala çok zor. California San Diego Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, Amerikan işaret dilinde kullanılan işaretleri tespit edebilen ve bu işaretleri İngilizceye çeviren elektronik bir eldiven icat etti.

Eldiveni, parmak yönelimlerini izlemek için parmakların arkasında gerilebilir sensörler ve el pozisyonunu izlemek için bir ivmeölçer kullandılar. Bu sensörlerle birlikte, ASL’i yani American Sign Language alfabesinin 26 harfi arasında ayırt edebilecek kadar elin şeklini ve konumunu çok doğru bir şekilde gösterebildiler. Bu eldiveni yapmanın maliyetinin ise çok düşük olduğu söyleniyor. Araştırmacılar, prototipleri 100 dolardan daha düşük bir bedel karşılığında yarattılar ve eğer bu tasarım kitlesel olarak üretilirse, bundan daha da ucuz olabileceğini belirtiyor ve ayrıca eldivenlerin sanal gerçeklik uygulamalarında da kullanılabileceğine inanıyorlar. Kullanıcılar, el hareketlerini izleyen bir eldivenle nesneleri sanal gerçeklikte daha hassas bir şekilde kontrol edebiliyorlar. Araştırmacılar, eldivenin daha sonraki bir sürümüne dokunsal geri bildirim sağlamayı da umuyorlar.