Geleceği Örmek

25 Temmuz 2018

12 yaşında okulu bırakıp bir fabrikada çalışmak zorunda kalan Nora Fok, kaderin izinde kendi hayatını ve mücevherlerini nasıl örüyor?

"Tasarımlarının yanında, Nora Fok’un bir fabrikada çocuk işçi olarak başlayan tasarım hayatı, dikkate değer bir hayat dersi gibi de aynı zamanda."

3D tasarımcı, takı tasarımcısı ve kumaş sanatçısı Nora Fok, naylon mikrofilamentle görülmemiş narinlikte aksesuarlar tasarlıyor. Nora’nın el işçiliği, tamamen kendi kendini eğitmesiyle ortaya çıkıyor; örüyor, düğümler atıyor, bağlıyor, dokuyor...

Seçtiği malzeme, tüm işlemleri de üzerine eklediğinizde bir hayli zorlayıcı bir yapıya sahip. Ama ortaya çıkan iş, cidden büyüleyici. Bu sayfada gördüğünüz her bir işin ortaya çıkarması, uzun saatler, günler ve hatta haftalar alıyor. Bu arada özel koleksiyonu ‘böcekler’, deniz kabuğu, dal gibi natürel materyallerden ortaya çıkıyor.

Hong Kong’da doğan Nora, oyuncak ve bilgisayar parçaları üreten bir fabrikada çalışmaya başlıyor 12 yaşında. Durumun acıklı tarafına hiç takılmadan, bu deneyimin ona yapıyı çözmesine yardımcı olduğunu, disiplinle tanıştırdığını söylüyor. Ayrıca uzun yıllar bu işte çalışması ve aynı zamanda fikir sahibi olması, onu fabrikayı bırakmaya ve sanat ve tasarım dünyasında bir kariyer sahibi olmaya yöneltiyor. Yine Hong Kong’da okuyor ve bir grafik tasarımcı olarak çalışıyor.

1978 yılında, Brighton Polytechnic’e üç boyutlu tasarım derslerine kabul ediliyor ve böylelikle deneysel yaklaşımı gelişiyor ve farklı materyallerle çalışmaya ilgi duymaya başlıyor. 1984 yılında sanatçı ve akademisyen Frank Hills’le evlenen Nora, ilk çocuğundan sonra çağdaş camianın onu tanıdığı tasarımcı kimliğini konuşturmaya başlıyor.

İlk sergisini 1997 yılında Jackie Binns’ın kürate ettiği ‘Galaxies’ isimli solo sergisiyle, Hove Museum and Art Gallery’de gerçekleştiriyor ve bu sergiyi Crafts dergisinin yazarı Tim Wilcox överek kaleme alıyor. Ardından uluslararası sergilere, koleksiyonlara ve müze butiklerine giren tasarımcı, 2010 yılında çağdaş tasarımcıları taçlandıran Jerwood ödüllerinden birine sahip oluyor. Nora’nın çağdaş giyilebilir tasarıma olan manevi ve maddi katkıları kesinlikle takip etmeye değer.