Geleceğin Hızına Göz Atın

15 Temmuz 2017

Saatler süren yolculuğunuz, dakikalara iniyor.

"Yolcuların bağımsız özel kapsüllerde saatte 1.200 km hızla seyahat edecekleri tüp sistem, şu an Las Vegas’a 30 km uzaklıktaki Nevada Çölü’nde test ediliyor."

Dünyanın en uzun kulesi Burj Khalifa’nın yer aldığı Dubai, mimariden sonra taşımacılık sektöründe de ön plana çıkmaya kararlı. Ulaşım araçlarının geleceğini şekillendirecek önemli adımlardan birini sınırları içinde barındıracak olan şehir, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi ile arasındaki mesafe farkını dakikalara indirmeyi hedefliyor. Tüm dikkatleri üzerine çeken projeye dair planlar ve deneme parkının ilk fotoğrafları, Temmuz ayı içinde düzenlenen toplantıda basın ile paylaşıldı.


Yolcuların bağımsız özel kapsüllerde saatte 1.200 km hızla seyahat edecekleri tüp sistem, şu an Las Vegas’a 30 km uzaklıktaki Nevada Çölü’nde test ediliyor. Projeyi yöneten Los Angeles merkezli Hyper Loop One firmasına göre süper jetlerden ve hızlı trenlerden çok daha güvenli olan Hyper Loop sistemi, gerekli izinler verildiği takdirde 5 yıl içinde Dubai ve Abu Dhabi arasında aktif olarak hizmet vermeye başlayacak.


Dubai’nin körfezin en çok turist çeken bölgesi olmasının getirdiği ulaşım sorununa ve Arap Emirlikleri’nin coğrafi yönden zorlu yapısının getirdiği problemlere Hyper Loop’un kökten bir çözüm getireceği düşünülüyor. İlk etapta Abu Dhabi ve Dubai arasında çalışacak olan sistemin ileriki zamanlarda komşu ülkelere de taşınması gelecek planlar arasında. Böylece uçakla 2 saat süren Dubai ve Rhyad yolculuğu, 50 dakikanın altına inebilir.