Geleceğin Modası ve Yapay Zeka

16 Mart 2023

Tasarımcı Willie Norris 2023 koleksiyonu için fotoğrafçı ve AI uzmanı Zak Krevitt ile yapay zeka destekli ortak bir çalışmaya imza attı.

Aykırı tasarımcı Willie Norris 2023 ilkbahar lookbook görünümlerini yapay zekanın merceğinden yorumlamak için sanatçı Zak Krevitt ile iş birliği yaptı. Krevitt, Norris'in modellerini fantastik varlıklara dönüştürdü. En son etapta ise tasarımcı Norris Krevitt’in AI tasarımlarından oluşan bu yapay zekanın oluşturduğu illüstrasyonlarından battaniyeler üretti. 

Norris ve Krevitt erkek moda şovları başlarken, bu dönemi bir tür AI trend raporu oluşturma fırsatı gördüler. 2023 sonbahar erkek giyim sezonu için 9 trend belirlediler ve buna dair bir rapor oluşturdular. Norris, “Her erkek giyim sezonunda olduğu gibi, ilk gösteriden son gösteriye itibaren trendleri takip etmeye başladık. Ekibim ile 2023 trendleri listesi oluşturduk. Ardından, Krevitt yarattığı AI teknolojisiyle bir yapay zeka modeller serisi oluşturdu. Fotogerçekçi çıktılar alınarak modelleme yapıldı sonrasında ise bu doğrultuda silüetler ve proporsiyonlar yaratıldı.”


AI uzmanı ve fotoğrafçı Krevitt, “Yapay zeka sanatının ve yapay zeka imajı oluşturmanın, mevcut görüntülerin parçalarını alıp başka bir yere yerleştiren bir kolaj olduğuna dair bir yanlış anlama var”, diyor. “Ancak, olan bu değil. Yaptığımız şey, özel bir modelle yapay zekaya yeni bir şey öğretmemizdi.” 

Norris’e göre ise sonuç olarak yapay teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, gerçek olandan daha iyi bir şey yok. Krevitt esasen gerçek verileri matematiksel bir şekilde bir modele koyduklarını ifade ediyor. Ama bu elbette, bir insan tarafından kesilip dikilen ve sonra giyilen bir kıyafetle aynı ruha, kalbe ve ruha sahip olmayacak diye de ekliyor. Her iki sanatçının son sözleri ise “Moda her zaman şekil değiştirecek fakat her zaman özüne sadık kalacak.’’ oluyor.