Geleceğin Şehir Kavramına Yeni Bir Bakış: The Line

12 Ağustos 2022

Suudi Arabistan'ın yeni şehir projesi The Line, günümüzün kentsel yaşam sorunlarına meydan okuyor.

Medeniyet devrimi olarak tanımlanan The Line, kentsel gelişme kavramını ve geleceğin şehirlerinin nasıl olması gerektiğini araştırıyor.


Projeye göre yol, araba veya emisyon olmadan, The Line %100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak ve arazinin %95'i doğa için korunacak. Geleneksel şehirlerin aksine, insanların sağlığı ve refahı, ulaşım ve altyapıdan daha öncelikli olacak.The Line, 9 milyon kişiyi ağırlayacak ve sadece 34 kilometrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek. Bu, daha az ayak izi anlamına gelecek ve şehir için daha önce hiç görülmemiş bir verimlilik seviyesi yaratacak. Tüm yıl boyunca süregelen ideal iklim, sakinlerin çevredeki doğanın tadını çıkarmasını sağlayacak. Tüm konut sakinleri, uçtan uca 20 dakikalık bir ulaşımla, yüksek hızlı trene ek olarak beş dakikalık bir yürüyüşle tüm tesislere erişebilecek.


NEOM Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Salman proje ile ilgili “The Line, günümüzün kentsel yaşamında insanlığın karşılaştığı zorluklarla mücadele edecek ve alternatif yaşam biçimlerine ışık tutacak.” diyor. “Dünya şehirlerimizin karşı karşıya olduğu yaşanabilirlik ve çevresel krizleri görmezden gelemeyiz ve NEOM, bu sorunları ele almak için yeni ve yaratıcı çözümler sunmanın ön saflarında yer alıyor.”