“Gelecek İçin Bayraklar” Afet Dayanışmasını Destekliyor

01 Mart 2023

ISTANBUL’74’ün NOMAD iş birliği ve UTÖPIA eş küratörlüğündeki proje, Türkiye ve Suriye’de yaşanan büyük deprem felaketini uluslararası sanat camiasında gündeme getirdi.

ISTANBUL’74’ün NOMAD iş birliği ve UTÖPIA eş küratörlüğündeki “Gelecek İçin Bayraklar” projesi, geçtiğimiz hafta NOMAD St. Moritz sanat ve tasarım fuarında sergilendi ve Türkiye ve Suriye’de yaşanan büyük deprem felaketini uluslararası sanat camiasında gündeme getirdi. 


Türkiyeli ve uluslararası 25’in üzerinde önemli sanatçıyı bir araya getiren "Gelecek İçin Bayraklar", projesindeki limitli sayıdaki sanatçı bayraklarından elde edilen gelir ile afet dayanışmasına katkı sağlarken, %10’u ile denizlerdeki plastik kirliliği hakkında farkındalığı artırmak amacıyla Turmepa ve Parley For Oceans’u destekliyor.

“Gelecek İçin Bayraklar” projesine katılan sanatçılar arasında ödüllü mimar Sir David Adjaye, ressam, grafik tasarımcı ve fotoğrafçı Kezban Arca Batıbeki, New Yorklu disiplinlerarası sanatçı Daniel Arsham, Paris merkezli fotoğrafçı ve yönetmen Giasco Bertoli, Kanadalı sanatçı Blair Chivers, Fransız moda tasarımcısı ve sanatçı Jean-Charles de Castelbajac, çağdaş sanatçılarımızdan Ali Elmacı, ödüllü yönetmen Alphan Eşeli, Berlin merkezli Danimarkalı sanatçı Jeppe Hein, sanatçı ikilisi Sofie Hasselholdt ve Vibeke Mejlyang, One World Trade Center’ın lobisi için yarattığı duvar resmiyle New York’taki en büyük ölçekli resmin yaratıcısı José Parlá ile Coby Kennedy, Techism akımının kurucusu çağdaş sanatçı Krista Kim, tasarımcı Mathias Kiss, kinetik ve çağdaş sanatın en önemli figürlerinden Julio Le Parc, İskoçyalı şair ve heykeltraş Robert Montgomery, İtalyan sanatçı Gianni Motti, multimedia sanatçısı Jamie Nares, kavramsal sanatçı Ahmet Öğüt, çağdaş sanatçı Ferhat Özgür, fotoğraf ve video sanatçısı Fabio Paleari, Paris merkezli sanatçı Frank Perrin, katmanlı heykelleriyle dünyaca tanınan Seçkin Pirim, ressam ve heykeltraş Kevin A. Rausch, yarattığı Mr. A karakteriyle ünlü André Saraiva, dijital kolaj sanatçısı Tyler Spangler, spekülatif biyoloji alanında işler yapan multidisipliner sanatçı Pınar Yoldaş, Amerika’da çağdaş sanatın önemli isimlerinden Aaron Young ve ressam Erdoğan Zümrütoğlu var.


Limitli sayıda ileri dönüşümlü plastik atıklardan üretilen ve bayrak simgesinin birlik, beraberlik, ortak düşünce kavramları etrafında şekillenen “Gelecek İçin Bayraklar” projesi dünyanın farklı yerlerinde düzenlenecek uluslararası kültür sanat organizasyonlarında yabancı sanatçılar ve ve kurumlarla iş birliği içinde sergilenmeye ve yaşanılan büyük felakete dikkat çekmeye devam edecek.