Gerçek Bir Sanatçı

19 Haziran 2017

Yapımcı ve yönetmenlerin karakterleri dönüştürme yeteneğiyle en çok tercih ettiği makyaj artisti Morag Ross, dokunduğu her filme kendi yorumunu katıyor.

"Günümüzdeki abartılı makyaj trendlerine çok sıcak bakmayan sanatçı, eğer senaryo aksini gerektirmiyorsa, doğal ama etkili bir makyaj uygulamayı tercih ediyor."

30 seneden fazladır makyaj artistliği yapan Morag Ross, mesleki hayatına Cate Blanchett’tan Tilda Swinton’a kadar birçok Hollywood oyuncusunu sığdırdı. Glasgow School of Art’a devam ederken hobi olarak başladığı makyajı bir daha bırakamayan Ross, öğrencilik yıllarında BBC’ye yaptığı başvurudan sonra hayatının dönüm noktasını yaşadı. Aldığı sanat eğitimini makyajlarına da yansıtan Ross, aktif olarak çalıştığı setlerde hala harikalar yaratmaya devam ediyor.

Dünden bugüne Morag Ross: Tilda Swinton ve Cate Blanchett'la çalışırken

1980’li yılların ortalarına kadar çalıştığı BBC’den öğrendiği bütün incelikler sayesinde makyajla yepyeni karakterler yaratmanın gücünü keşfettiğini belirten sanatçı, uzun metrajlı film setlerinde yer almadan önce müzik videolarında çalışıyordu. Yer aldığı ilk filmi Caravaggio’nun yapımcısı Sarah Rafcliffe ile o yıllarda tanışan Ross, kendisiyle yollarının kesişmesini doğru zamanda, doğru yerde olmaya bağlıyor.  

Cate Blanchett, Jude Law, Hilary Swank ve Bill Murray gibi isimlerle çalıştıktan sonra düşük bütçeli sanat projeleri için kendisine pek teklif gelmediğini belirten Morag Ross, okuldan aldığı sanat altyapısı ile küçük projelerde yer almaktan daha çok keyif aldığını belirtiyor. 15 senedir kişisel makyaj artistliğini yaptığı Cate Blanchett ile çalıştığı 2015 yapımı “Manifesto” filmi, Berlinli bir video sanatçısı olan Julian Rosefeldt’in sanat projesi. Uzun metrajlı Hollywood filmlerinin aksine çok düşük bütçeyle, çok kısa sürede çekim yapmak zorunda kalan bir ekibin parçası olmak, Ross’u oldukça heyecanlandıran detaylardan. Yeteri kadar ön hazırlık yapamadan Cate Blanchett’ı 12 farklı karaktere sokan sanatçı, 11 gün içerisinde bitirilen filmde mucizeler yaratmıştı.

Cate Blanchett'ın Manifesto'da büründüğü karakterlerden birkaçı

BAFTA ödüllü sanatçı, “I’m Not There”, “Elizabeth: The Golden Age”, “Arrival”, “Cinderella” ve “Carol” gibi filmlerde her seferinde farklı yüzler ve karakterler yarattı. Bir film setinde en önemli unsurun ekip çalışması olduğunu savunan Morag Ross, çalıştığı oyuncular ve set ekibinin iş birliği olmadan yönetmenin vizyonunu yansıtmanın mümkün olmadığını savunarak, mükemmel bir bütünün oluşması için doğru parçaların birleşmesi gerektiğini belirtiyor.

Cate Blanchett, Elizabeth: The Golden Age

Cate Blanchett, Cinderella

Cate Blanchett: I'm Not There

Aynı bir sanat yönetmeni gibi hikayenin akışına göre makyajın tonlarıyla oynayan Ross, romantik bir aşk hikayesi betimleniyorsa eğer, kırmızı ruj kullanmaktan kaçınıyor. Cildin kendisini kanvas gibi gören sanatçı, makyaja da resim yapma eylemi olarak yaklaşıyor. Aldığı klasik resim eğitiminin makyaj tekniklerini de doğrudan etkilediği Ross, aynı bir ressam gibi aydınlatmaya, gölgelendirmeye ve renk tonlarıyla oynamaya dikkat ediyor. Makyaj malzemelerini özel bir palette karıştırarak kullanmayı tercih eden Ross, karışık makyaj malzemesi ile ortaya bir şey çıkarmak yerine elindeki imkanlarla en iyi sonucu elde etmeyi savunuyor.

Jude Law, Rage

Tilda Swinton, Edward II

Tilda Swinton, Orlando ve Edward II

Günümüzdeki abartılı makyaj trendlerine çok sıcak bakmayan sanatçı, eğer senaryo aksini gerektirmiyorsa, doğal ama etkili bir makyaj uygulamayı tercih ediyor. Morag Ross, 30 seneden fazladır dizi ve film setlerinde çalışarak her gün yeni bir şey öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor.