Gerçek Modeller Dijital Avatarlara Dönüşüyor

16 Eylül 2022

Modellik dünyası Metaverse tasarımlar ile yeni bir döneme hazırlanıyor.

Los Angeles’lı modellik ajansı Photogenics, modellere ve markalara fırsatlar yaratması beklenen yeni bir avatar dönemi başlatıyor. Ancak bu Metaverse’de model yaratmanın ne kadar etik olduğu ve fayda getirdiği konusunda soru işaretleri bıraktı. Bu yeni avatar sistemine göre, tüm avatarlar ajansa kayıtlı modeller üzerinden yaratılacak ve metaverse’de onların “alternatif egosu” olarak hayat bulacak. Hali hazırda 13 model, avatar dünyanın bir parçası ve diğerleri de ileride yaratılmak üzere planda. Şu anda en ünlü görsel influencer, Calvin Klein gibi markalarla anlaşmış olan ve Miquela Sousa olarak bilinen Lil Miquela.
Photogenics’in modelleri metaverse dayalı çekimler, giyilebilir objeler, eventler ve diğer modellik işleri için çalışmaya uygun durumda. Markalar da belli bir süre için avatar modellerle metaverse kampanyalarında çalışmak için lisans ödemesi yapıyorlar. Ancak Photogenics henüz kazançların nasıl bölüştürüleceği ya da modellerin nasıl ödeme alacağı konusunda bir netliğe sahip değil. Sadece anlaşmanın tüm partiler arasında olduğu ve ödeme durumunun projeye göre değişkenlik göstereceği biliniyor.


Ancak dijital modeller, şimdiden modellerin geleneksel modellerden farklı ne yapıp yapamayacağı ve yazılımcıların  kültürel çeşitlilik bakımından nasıl etik bir şekilde model tasarlayacağı konusunda tartışmaya yol açtı. Geçmişteki tartışmalar, sadece avatarların çeşitliliğe sahip olmasının değil aynı zamanda yaratıcıların da sahne arkasında kimlerle çalıştığına dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.