Gerçekçi dijital insanlar yaratan uygulama MetaHuman Creator

26 Mart 2021

Yazılım ve oyun şirketi Epic Games, oyun ve film sektörlerinde kullanılacak gerçekçi sanal insanlar oluşturabilen bir uygulama yarattı.

MetaHuman Creator ismi verilen uygulama, The Sims oyununa benzer bir arayüze sahip ve kullanıcıların önceden ayarlanmış yüzler arasından seçim yapmasına olanak tanıyor. Daha sonra dudak çıkıntısından göz mesafesine, cilt rengine ve dişlere kadar her şeyi kişiselleştirerek gerçekçi kırışıklıklar, kırık kılcal damarlar ve kirli sakallı insanlar yaratılabiliyor.


Popüler çevrimiçi çok oyunculu oyun Fortnite’ın arkasındaki şirket olan Epic Games, daha önce Shakespeare oyunları oynayan ve Çinli asıllı oyuncu Bingjie Jiang’dan esinlenen Siren adlı karakteri canlandıran Andy Serkis’in sanal bir ikizini oluşturmak için yüz haritalama girişimi Cubic Motion ve 3Lateral ile çalışmıştı. Ancak yeni tarayıcı tabanlı uygulama olan MetaHuman Creator ile şirket, yüksek performanslı animasyon teknolojisini daha küçük, bağımsız içerik oluşturucular için kullanılabilir hale getiriyor.


Epic Games, bu yılın sonlarında resmi olarak piyasaya sürülmeden önce kullanıcıların yazılımı denemelerine izin vermek için şimdiye kadar iki örnek karakter yayınladı. Güney Koreli elektronik devi Samsung, daha önce insan şeklindeki sohbet-robotları gibi davranmak için yapay zeka tarafından desteklenen Neons adlı bir dizi gerçeğe yakın avatar yaratmıştı. Royal College of Art mezunu Marcel/a Baltarete gibi gün geçtikçe adlarını duyuran tasarımcılar, cinsiyet disforisi ve kendi fiziksel bedenleriyle olan ilişkileriyle mücadele içinde olanlara nasıl yardımcı olabileceğini keşfederek, 3D tarama ve animasyon teknolojisinin kullanımını daha terapötik bir amaca doğru itmiş oluyor.