Gerçeküstü sanat eserleri VR sergisinde

26 Temmuz 2021

Londra merkezli VR (sanal gerçeklik) içerik üreticisi Acute Art ünlü sanatçıları gerçeküstü sanat eserlerini Singapur’daki yeni sergisinde buluşturuyor.

Sanatı ve bilimi bir araya getiren Singapur’daki Artscience Müzesi 10. yılını sıra dışı bir sergi ile kutluyor. Yıllardır gerçeküstü sanal sanat eserlerini toplayan Londra merkezli VR içerik üreticisi Acute Art’ın “Hyperrealities” isimli sergisi Marina Abramović, Olafur Eliasson ve Anish Kapoor gibi ünlü sanatçıların eserlerini sanatseverler ile buluşturuyor. Sanal gerçeklikteki son teknoloji ile yaratılan bu sanat eserleri ziyaretçilerin merakını uyandırırken gerçek hayat ve sanal dünyanın arasındaki çizgiyi de bulanıklaştırıyor.


Güney Asya’da bir ilk olan sergi sayesinde ziyaretçiler farklı duyularının uyarıldığı farklı bir deneyime doğru yolculuğa çıkıyor. Sanal gerçeklik gözlüğü, son teknoloji harikası joystickler ve kulaklıklar ile keşfe çıkılan sergi eserlerin ziyaretçilerde uyandırdığı duyguları farklı duyulara hitap edecek şekilde tercüme ediyor.


Yapımı tam 10 ay süren Anish Kapoor’un ‘Into Yourself-Fall’ isimli eserinin yanı sıra sergi Olafur Eliasson ilk VR sanat çalışması “Wunderkammer” de sanatseverler ile buluşuyor. Doğal elementleri, hava olaylarını ve küçük çapta uzamsal deneyleri deneyimleyebileceğiniz bu eser arttırılmış gerçeklik sayesinde güneşi, gökkuşağını, Kuzey ışıklarını, yağmur bulutlarını ya da çiçekleri, bir martıyı veya uğur böceğini yakınınıza getiriyor. Marina Abramović’in ‘Rising’ isimli eseri ise sanatsevere Eliasson’un aksine doğa olaylarının en korkunç hallerini gözler önüne seriyor. Ziyaretçiler Abramović ile yüz yüzeyken sanatçının bir tank içinde suya gömülmesini izliyorlar.