Gerhard Richter Gagosian New York’ta

29 Nisan 2021

“Cage Paintings” Serisi, “Gerhard Richter: Painting After All” başlıklı, sanatçının New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde gerçekleştirdiği son retrospektif sergisinden öne çıkan parçalara yer veriyor.

Gagosian Gallery’nin sunduğu “Cage Paintings” Serisi, Gerhard Richter'in “Painting After All” başlıklı New York Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki son retrospektif sergisinden öne çıkan parçalara yer veriyor.


Gerhard Richter, Cage 3, 2006 © Gerhard Richter 

Richter, kariyeri boyunca, ideolojik kısıtlamalara takılmaksızın çeşitli sanat medyumları üzerinden kavramsal, tarihsel ve maddi sonuçları keşfederek natüralizm ile soyutlama, resim ve fotoğrafçılık arasında gezinmişti. 1960’ların başında Almanya, Staatliche Kunstakademie Düsseldorf’ta okurken ürettiği çalışmalar, dergi ve gazete fotoğraflarından oluşuyordu. Kendinden sonraki ressamlara ilham verecek şekilde manipüle Bu keşif arayışını kariyeri boyunca sürdürdü ve etti.

Gerhard Richter stüdyosunda çalışıyor.

Richter’in 2020 yazında tek seferde, yoğun bir çalışma seansında yaptığı soyut çizim serisi, Cage resimleriyle birlikte gösteriliyor. Çoğu zaman bağımsız işler olarak işlev gören Richter’in çizimleri, her zaman bütün yapıtlarının önemli bir parçası olmuştur. Richter ile Londra’daki Serpentine Galerileri’nin sanat yönetmeni Hans Ulrich Obrist arasındaki bir söyleşiyi içeren bir katalog, sergiyle eş zamanlı olarak yayımlandı.


Gerhard Richter, Cage 1, 2006 © Gerhard Richter

Obrist'in sunumuyla gerçekleşecek Gagosian Premieres’in gelecek bölümünde, Patti Smith’in müzikal performansının ve Rashaun Mitchell + Silas Riener’in sergi için yarattığı ve sahnelediği yeni koreografinin yer aldığı özel gösterim ile kutlanacak.