GIACOMO BALLA’nın Roma’daki evi halka açıldı

25 Haziran 2021

MAXXI Müzesi, İtalyan Fütürizmi'nin önde gelen isimlerinden Balla’nın uzun yıllar yaşadığı evi halka açtı.

Fütürist resmin kurucularından doğumunun 150. yıldönümü vesilesiyle, MAXXI Müzesi (Ulusal 21. Yüzyıl Sanatları Müzesi), Giacomo Balla'nın 1928'den ölümüne kadar yaşadığı Roma, Via Oslavia'daki sıra dışı dairenin kapılarını açtı. Bu ev, şekiller ve renkler aracılığıyla dinamizm ve ışık efektlerinin büyüsünü yücelterek tüm resimsel evrenini özetliyor.


1. Soyut; 2. Dinamik; 3. Son derece şeffaf; 4. Parlak renkli ve aydınlık; 5. Özerk, yani tek başına kendine benzeyen; 6. Dönüştürülebilir; 7. Dramatik; 8. Uçucu; 9. Kokulu; 10. Gürültülü; 11. Kışkırtıcı. Balla'nın Fortunato Deporo ile birlikte “Evrenin Fütürist Yeniden İnşası” manifestosu için özetlediği temel noktalar bunlar. Bunları kağıda dökmüş, açıklamış, vurgulamış, sonra da evinin yaratılmasıyla tefsir etmiştir.


Bu mekan sadece bir ev değil, her şeyin kesin, teknik ve son derece güzel bir amacı olduğuna işaret eden bir sanat ve deney laboratuvarı. Ressam, manifestoda vitray, metal teller, aynalar, mekanik ve elektronik cihazlar, metal levhalar ve şatafatlı malzemeler (renkler) gibi amaçlarına temel teşkil eden malzemelerden bahsetmeyi de unutmuyor. 


Balla’nın tüm evini kaplayan çalışma koridorda başlıyor ve oturma odasından mutfağa, aynı zamanda ressam olan kızları Luce ve Elica'nın odalarına, banyoya uzanıyor. Sanatçı tarafından tasarlanan mobilyalar, tablolar, heykeller, giysiler ve aksesuarlar içeren kare veya yuvarlak fütüristik şekilli renkli duvarlarla kucaklanıyor. Her detayıyla mekan, ressamın stilini karakterize eden eksantriklik ve fütürizme duyulan büyük ilgiyi ortaya çıkarıyor. Bu ev, adeta, kendisini sanat eserleri gibi halka açan ve sunan bir zaman kapsülü.