Ginori 1735’in Wabi Sabi Yorumu

28 Aralık 2021

Lüks sofra takımı markası Ginori 1735, kullanılmayan nesneleri ustaca sanat eserine dönüştürüldüğü wabi sabi yaklaşımıyla dokuz yaratıcı ile iş birliği yaptı.

Ginori 1735’in benimsediği bu Japon yaklaşımının adı wabi-sabi, kelime anlamı ise doğadaki kusurluluğun her yönü ile güzelliği bulma görüşü veya düşüncesi.

 

Floransa merkezli ünlü marka, yıllar boyunca tabak, kase, vazo gibi birçok kusurlu nesneyi biriktirip stok haline getirerek ileride sunacağı bu proje için başlangıç adımlarını atmış. Tüm bu nesneleri çöpe atmak yerine de, tasarım uzmanı ve müzayedeci Frédéric Chambre’in öncülük ettiği bir proje olan Reborn’u piyasaya sürdü. Bu proje kapsamında Chambre, sanatçılara küçük bir iz veya küçük bir çizik ile parçaları yeni bir koleksiyon olarak yeniden tasarlamaları için tam yetki sundu. Projeye katkı sağlayan tasarımcılar arasında Paloma Picasso, Marina Karella, Mattia Bonetti, Bela Silva, Ivan Terestchenko, Hélène Dalloz Bourguignon, Giuseppe Ducrot, Jacques Grange ve Pierre Passebon yer alıyor.


 


Reborn koleksiyonun ilk edisyonu, Paris’te bulunan Passage Vérot-Dodat içindeki Galerie du Passage’da görülebilecek. Sergi daha sonra dünyayı turlayarak Londra ve Milano gibi sanat başkentlerine de uğrayacak.