Gio Ponti’nin en etkili beş tasarımı

11 Şubat 2021

İtalyan mimar ve tasarımcı Gio Ponti’nin altmış yıllık kariyerinde yarattığı sayısız ikonik tasarımdan beşini mercek altına alıyoruz.

Gio Ponti, hem bina hem de mobilya tasarlamanın yanısıra iç mekanlar, karo ve tekstil ürünleri de tasarladı; fikir ve yöntemleri disiplinlerarası bir yapıya sahipti — kariyeri seri üretimin arttığı bir dönemde şekillenmesine rağmen, zanaat ile aynı derecede ilgiliydi. Ponti’nin altmış yıllık kariyerinde yarattığı sayısız ikonik tasarımdan beşini mercek altına alıyoruz.


© Gio Ponti Archives

No. 811 koltuk

No. 811 koltuk, mobilya ve dolap yapımı zanaatinden endüstriyel seri üretime geçişi temsil ediyor.© Gio Ponti Archives

Mariposa kollu koltuk

Kol ve sırt detayları nedeniyle bir kelebeği andıran koltuğun ismi, İspanyolca’da “kelebek” anlamına gelen “mariposa”dan geliyor.© Gio Ponti Archives

D5551 yan sehpa

Ponti tarafından 1950’lerin başında tasarlanan bu küçük tablo, hem tasarım hem de mimaride tasarımcının şiirselliğini anlamak için bir anahtar görevi görür. Tasarımının sadeliği, Ponti’nin ilkelerini özetler ve somutlaştırır — D5551 yan sehpa, kendisinin üreti ve yaratıcı sürecinin doğrusal ve tek düze bir yönde ilerlemediğinin iyi bir örneği olarak özetlenebilir.


© Gio Ponti Archives

Sedia di poco oturağı

Sırt ve kendisinin iki yastıklı yüzeyini destekleyen ince ve düz inen çelik çerçevesiyle bu sandalye, mobilyadan çok bir tasarımı andırıyor. © Gio Ponti Archives

Işık modüllü lamba

1960’lı yıllarda geliştirilen teknoloji, neon tüpleri ışık kaynağı olarak kullanan lambaların seri üretimine yol açmıştı. Ponti, doğrusal akkor telli lamba ışığının estetiğine odaklanarak ürünün sunduğu olasılıkları ustaca yorumlamıştır.