Gio Ponti’nin Fransa'daki tek projesi sürükleyici bir sergiye ev sahipliği yapıyor

30 Ekim 2021

"Genius Loci" adlı serinin açılış sergisinde Alicja Kwade, Nao Matsunaga ve Jonathan Trayte'nin çalışmaları yer alıyor.

Efsanevi İtalyan mimar Gio Ponti'nin Fransa'daki tek tamamlanmış projesi olan L'Ange Volant (çeviri: “Uçan Melek”) sanat, tasarım ve mimarinin kesişimini keşfeden Genius Loci adlı yeni sergi serisi ile yeni bir görünüme kavuşuyor. 1927'de Paris'in hemen dışında tamamlanan neo-Palladyan villa, bir haftalık gösteri için dönüştürülmesine yardımcı olmak için küratör Marion Vignal çok sayıda sanatçı, tasarımcı ve galeriyle iş birliği yapıldı.


Ortak çalışanlar arasında, Ponti'nin tasarım şaheserlerinin yanı sıra Ico Parisi, Piero Fornasetti, Roberto Giulio Rida, Studio Nucleo ve Sophie Dries'in eserlerini ödünç veren Nilufar Gallery'nin kurucusu Nina Yashar da vardı.


FOTOĞRAF: JEREMI LEON


Genius Loci'nin ilk gösteriminde ayrıca Mathias Kiss, Laurent Grasso, Franklin Azzi, Maloles Antignac, Agnès Sébyleau ve Damian O'Sullivan, Alicja Kwade, Nao Matsunaga, Studio KO ve Jonathan Trayte'nin çağdaş eserleri diyalog halinde yer alıyor. 


Gelecek gösteriler için planlar gizli tutulurken, serinin devam eden edisyonları Venedik, Brüksel, Milano, Londra ve Los Angeles gibi şehirlerde yapılması planlanıyor.