Glasstress 2019

29 Nisan 2019

Fondazione Berengo’nun 30. yılı, Glasstress’in ise 10. yılı küratörlüğünü Vik Muniz ve Koen Vanmechelen’in üstlendiği bir sergiyle kutlanıyor.

Fondazione Berengo’nun 30. yılı, Glasstress’in ise 10. yılı küratörlüğünü Vik Muniz ve Koen Vanmechelen’in üstlendiği bir sergiyle kutlanıyor.


Venedikli cam sanatçısı Adriana Berengo, yıllardır cam üretimiyle ünlü Murano adasında çağdaş sanat ile camı bir araya getirmek için çalışıyor. Bir yüzyıl önce Picasso ve Chagall gibi isimlerin aklına cam ile çalışma fikrini sokan Edigio Constantini ve Peggy Guggenheim’ın izinden giden sanatçı, cam atölyesi Berengo Studio 1989’u kuralı tam 30 yıl olmuş.
Glasstress projesini ise 2009’da Venedik Bienali’nin resmi uydu etkinlikliklerinden biri olarak hayata geçirmiş. Kurulduğundan beri Slovenya’dan Beyrut’a, Londra’dan New York’a birçok müze ve sanat merkezini gezen proje bu yıl aralarında Robert Wilson, Valeska Soares, Jose Parla gibi 16 yeni ismi ağırlıyor. Sergiye daha önce de katılan sanatçıların çoğu sanat dünyasının ağır topları: Ai Weiwei, Thomas Schütte, Erwin Wurm, Paul McCarthy, Joana Vasconcelos, Tony Cragg ve Monica Bonvicini.


Özellikle çöp ve sokaktan bulduğu materyallerle oluşturduğu sanat tarihinin ünlü tablolarıyla tanınan Vik Muniz ve sosyal toplum eleştirisini tavuk imgesi üzerinden yaptığı işiyle öne çıkan Belçikalı sanatçı Koen Vanmechelen ise hem işleriyle sergide yer alıyor hem de sanatçı seçkisini yapma işini üstleniyorlar.
Muniz’in küratöryal teması, sanatçıları camın algılarını nasıl yeniden tanımladığını düşünmeye davet ediyor. Vanmechelen ise başka bir bölümde serginin 10 yılında öne çıkan eserleri bir arada gösteriyor. Erwin Wurm’un ‘Mutter’ (2016/17), Jaume Plensa’nın ‘Laura’s Hands’ (2011) ve Mat Collishaw’ın ‘A Different Self’ (2014) isimli işleri bu bölümde başı çekiyor.


Bu yıl 58. kez düzenlenen Bienal’de Avusturya ve Fransa pavyonlarında yer alan sanatçıların cam işleri Berengo Studio’daki Muranolu ustaların elinden çıkmış. Campiello Della Pescheria’da eski bir cam fırınında konuşlanan sergi, 9 Mayıs - 24 Kasım tarihleri arasında görülebilir.