‘GLOBAL WELLNESS DAY’ İYİ YAŞAMA ADANMIŞ BİR GÜN

20 Mayıs 2019

Global Wellness Day, her sene 130 ülkede 5 binden fazla noktada ücretsiz etkinliklerle kutlanıyor.

‘GLOBAL WELLNESS DAY’ İYİ YAŞAMA ADANMIŞ BİR GÜN

Türkiye’de doğup hızla dünyaya yayılan Global Wellness Day, her sene 130 ülkede 5 binden fazla noktada ücretsiz etkinliklerle kutlanıyor. Bunu dünyaya armağan eden ise bir Türk kadını; Belgin Aksoy. Wellness sektörünün lider isimlerinden olan Belgin Aksoy’la Global Wellness Day’i ve kendi hikayesini konuştuk.

 

1 - “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir! ” sloganıyla Global Wellness Day’i yarattınız ve bugün 130 ülkede, milyonlarca insan tarafından kutlanan bir gün haline geldi. Nedir bunun arkasındaki hikaye? Wellness gibi önemli bir kavramı resmi bir gün haline getirme fikri nasıl doğdu?

Aslında hepsi; “Değer verdiğimiz birçok şeye adanmış günler, tarihler varken, neden dünya genelinde kabul görmüş bir ‘İyi Yaşam Günü’ yok?” diye sormamla başladı. 2012 senesinde, internet üzerinden Global Wellness Day’in uluslararası olarak ne zaman kutlandığını araştırırken öyle bir günün olmadığını fark ettiğimde çok şaşırdım. Hemen aynı sene harekete geçip, Richmond Nua Wellness Spa’da ilk “wellness day” kutlamamızı gerçekleştirdik. Hiçbir ticari amaç gütmeyen, sosyal bir proje niteliğindeki Global Wellness Day  “İyi Yaşam” günüdür. O gün oldukça mütevazı bir düşünceyle ama büyük bir aşkla çıktığımız bu yolda, bugün 5 binden fazla noktada, 350 milyondan fazla insana ulaştık.

 

2 - Global Wellness Day’in önümüzdeki sene Birleşmiş Milletlere takvimine girmesi bekleniyor ve dünyaya bunu hediye eden sizsiniz. Yola çıkarken bu kadarını hayal etmiş miydiniz?

 Arkasında çok ciddi bir çalışma ve emek var ancak Global Wellness Day bugün öyle bir noktaya                  geldi ki hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına ve başımıza gelen her şeyin - hastalıklar da dahil  - bize birer hediye olduğunu göstermiş oldu. Şöyle ki; 2004 yılında kanser teşhisi konulduktan sonra hayatımda birçok değişiklik yaptım; beslenme ve egzersiz alışkanlıklarımı yeniledim. Yaşamımdaki değişimlerin pozitif etkilerini gördükten sonra bunu çok daha fazla insanla paylaşmak istedim çünkü hayat çok güzel ve iyi yaşam herkesin hakkı. Tabi yola çıkarken bu kadar hızlı büyüyeceğimizi ben de hayal etmemiştim. Dilerim 90 yaşıma geldiğimde Global Wellnes Day tüm dünyada kutlanmaya başlanır ve ben de mutluluk içinde bu dünyadan ayrılırım.

 

3 - Peki sizin için wellness kavramı nedir?

Wellness benim için bir bütün.  Sadece çok spor yapmak ya da sağlıklı beslenmek değil. Hayatı sevmek, şükretmek, olumlu seçimler yapmak wellness kavramının en önemli parçalarından. Dolayısıyla wellness; hem fiziksel, hem ruhsal hem de zihinsel anlamda dengede olma halidir diyebiliriz.

 

4 - Türkiye’de wellness kavramının doğru algılandığını düşünüyor musunuz?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeteri kadar doğru algılandığını düşünmüyorum. Öncelikle GWD ile iyi yaşamın bir lüks değil, tüm dünyada insanların doğuştan hakkı olduğuna dikkat çekiyoruz. Ayrıca GWD ile yedi adımlık bir manifesto hazırladık; dünyada herkesin yaş, cinsiyet milliyet ya da sosyoekonomik farkları gözetilmeksizin kolayca ulaşabilmeleri ve uygulayabilmeleri amacıyla oluşturulan bir manifesto bu. İyi yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için herkesin bu yedi basit ama çok etkili adımı uygulamasını öneriyoruz: Her gün mutlaka bir saat yürüyüş yapın, daha fazla su için, plastik şişe kullanmayın, doğal gıdalarla beslenin, iyilik yapın, sevdiklerinize aile yemeği yiyin ve saat 22:00’de uyuyun.
5 - Bu özel günü Türkiye’de ve diğer ülkelerde ne gibi etkinliklerle kutluyorsunuz?

Ana merkez İstanbul ancak dünyada 86’dan fazla gönüllü elçilerimiz var ve her biri ile sürekli iletişimdeyiz. Gerçekleşecek olan programlar her şehrin kendi ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Örneğin;  Tayland’da ihtiyaç sahibi binlerce çocuğa yiyecek, giyecek, okul gereçleri bağışında bulunurken Beverly Hills’te Kimberly Shneidar ile beslenme ve Susan Miller ile de astroloji workshopları düzenliyoruz. Kısacası lüks kutlamalardan ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini karşılamaya kadar geniş bir alana yayılıyor kutlamalar. Tek değişmeyen kuralımız; dünyadaki tüm etkinliklerimizin ücretsiz olması. Bu kural bizim çok hassas olduğumuz bir konu çünkü daha öncede bahsettiğim gibi; bu ticari bir etkinlik değil ve böyle devam etmesini istiyoruz.

 

6 - Global Wellness Day bu sene Türkiye 8 Haziranda Kuşadası’nda kutlanacak. Katılımcıları bu sene neler bekliyor?

 Bu sene ilk defa kutlamalar İstanbul dışında kutlanacak ve bu yüzden çok heyecanlıyız.          Programımızda; Cem Akçan ile yoga seansı, Aysegül Demirsoy ile zumba dersleri, Eser Mutlu ile kahkaha terapisi düzenleyeceğiz. Ayrıca Ebru Karaduman ile çocuklar için spor aktivitesi organizasyonları ve her zamanki gibi Kaan Öztürk ve grubunun canlı konseri olacak. Bunun dışında, kutlamamız bu yıl ilk kez kumsalda Sevgi Plajında olacak ve Türkiye’de ilk kez “Body Writing” yapmayı planlıyoruz.

 

7 - Gelecekte Global Wellness Day karşımıza hangi projelerle çıkacak?

Tüm dünyada yayılması planlanan GWD Kids Project’in üstünde çalışıyoruz:. Hedefimiz hızla artan depresyonu, obeziteyi ve suç oranını azaltmak. Bu projeyle tüm dünyada anaokullarında her sabah 5 dakika ‘wellness süresi’ verilmesi için dünyanın önde gelen üniversiteleri, klinikleri ve eğitimcileriyle işbirliği içinde bir müfredat programı oluşturuyorum. Kendini sevmeyi öğrenen çocuklar, nefes egzersizleri öğrenerek, stres yönetimini yaşam şekli haline getirerek, faydalı bir alışkanlık edinecek. Bilinçli farkındalık kapsamında ise çeşitli egzersizler ile ruhsal ve fiziksel refahlarını geliştirmek için beslenmeyi ve doğa yürüyüşleri yapmayı öğrenecekler. Uzun vadede bu projenin çok ciddi sonuçlar elde edeceğine inanıyoruz.