Gökyüzünün En Hızlısı: Aerion AS2 Private Jet

26 Mayıs 2017

Sesten daha hızlı yolculuk yaparken önünüze kim geçebilir ki?

"Önemli karar anlarında, kıtalar arası seyahatlerde sizi saatlerce öne taşıyacak 3 jet motoruna sahip AS2, Moskova – San Francisco mesafesindeki bir yolculuğu ikinci bir yakıt dolumuna ihtiyaç duymadan tamamlayabilecek."

İş dünyasının en önemli kuralı hız. Okyanus aşırı iş görüşmeleri, toplantılar ve seyahatler arası vakit kaybınızı minimuma indirecek yeni yardımcınız, Aerion firmasından geliyor: Aerion AS2 Özel Jet. 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan ve geliştirilme aşaması tamamlanmış teknolojisi ile AS2, 2003 yılında emekliye ayrılan The Concorde’dan sonra yolcu uçağı olarak kullanılacak ilk süpersonik hızdaki jet olma özelliğini elinde tutacak.


Motor kapasitesinde önemli yeniliklere giden Aerion firması mühendisleri, The Concorde’da büyük bir sorun haline dönüşen aşırı yakıt tüketiminin önüne zekice bir hamle ile geçtiklerinden eminler. Önemli karar anlarında, kıtalar arası seyahatlerde sizi saatlerce öne taşıyacak 3 jet motoruna sahip AS2, Moskova-San Francisco mesafesindeki bir yolculuğu ikinci bir yakıt dolumuna ihtiyaç duymadan tamamlayabilecek.

Büyük yakıt harcamalarının yanı sıra ses duvarının aşılması sırasında ortaya çıkan sonik patlama yüzünden pek çok şehrin üstünden geçmesi yasaklanan The Concorde, popülaritesini bir süre sonra kaybetmişti. Aerion’un tasarımcıları “Boomles Cruise” özelliği ile bu sorunun da üstesinden gelindiğinin inancındalar. Boomles Cruise, sonik patlama sırasında ortaya çıkan şok dalgalarının karaya vurmadan önce sönümlenmesi anlamına geliyor. Aerion’a göre bu yenilik sayesinde ABD’de ve bir çok Avrupa ülkesinde geçerli olan süpersonik uçuş yasağı, AS2 modelini kapsamayacak şekilde esnetilebilir.

Kişiye ya da firmaya özel tasarlanacak iç tasarımı ile AS2, 12 kişiye kadar çıkan yolcu kapasitesi ile iş toplantılarını gökyüzüne çıkartabilir. Süpersonik hızda 0.95 mach’a kadar ulaşabilecek jet, Londra-New York uçuşunu 7 saatten, 4 saate indirecek. Piyasaya sürülme kısmında ise Flexjet, AS2’nin ilk müşterisi olarak modelden 20 adet sipariş verdi bile.Aerion AS2 Private Jet hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.