Google Onur Yürüyüşü’nün 50. yılını yaşayan anıt ile kutluyor

14 Haziran 2019

50 yıl önce gerçekleşen Stonewall Ayaklanması ve ilk Onur Yürüyüşü anısına Google ve New York LGBT Toplum Merkezi ortak bir çalışma gerçekleştiriyor.

LGBTQ hareketinin dönüm noktası olarak nitelendirilen Stonewall Ayaklanması’nın 50. yılı sebebiyle Google bu yıl özel bir iş birliğine gitti. New York’taki LGBT Toplum Merkezi ile güçlerini birleştiren Google, New York’ta Christopher Park’ta bulunan Stonewall Ulusal Anıtı’ndan esinle Stonewall Forever isimli interaktif “yaşayan anıt” ile LGBTQ hareketinin son 50 yılına kısa bir bakış sunuyor. 

Stonewall Anıtı’nın dijital bir uzantısı olan “Stonewall Forever”, tüm dünyadan kullanıcılara mobil ve masaüstü platformlarda, güçlendirilmiş gerçeklik aracılığıyla LGBTQ tarihini anlatıyor. İnteraktif platformda tarihi belgeler, LGBTQ hareketinin öncüleri ile röportajlar, dünyanın her yerinden LGBTQ eşitliği için çalışan aktivistlerden mesajlar ve fotoğraflar yer alıyor. Yaşayan anıtın açılışı ile aynı zamanda yayınlanan ve Ro Haber tarafından hazırlanan belgesel de Onur Yürüyüşü ve LGBTQ hareketinin tarihine ışık tutuyor. 


Stonewall Ayaklanması, New York’un Greenwich Village semtinde yer alan Stonewall Inn adındaki bir bara 28 Haziran 1969'da yapılan bir polis baskınından sonra başlayan bir dizi gösteri ve direniş eylemidir. Bu gösteriler Amerika Birleşik Devletleri tarihinde eşcinsellere ve cinsel azınlıklara baskı uygulayan bir sisteme karşı ilk açık direniş olarak tanımlanmaktadır. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyadaki eşcinsel hakları hareketini tetikleyen olay olarak da kabul edilir.