Google’dan Farklı Koku Moleküllerini Ayırt Eden Yapay Zeka

18 Kasım 2019

Google ve Toronto Üniversitesi, moleküllerin yapılarını analiz ederek farklı kokuları ayırt edebilen yapay zekasını tanıttı.

Yaklaşık bir trilyon farklı kokuyu algılayabilen burun, insan vücudunun en güçlü duyularından biri olarak kabul ediliyor. Google geliştirdiği yapay zekalara, makine öğretimi yoluyla entegre ettiği görme ve işitme duyularından sonra koku duyusu üzerinde de çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Gelişiminin henüz erken aşamalarında olan bu yeni yapay zeka, parfüm sektörünün bir bütün olarak radikal bir değişikliğe girmesinde ve uzun vadede sektörün pazarlama ve satış stratejileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olması bekleniyor.

Ekim sonunda yayınlanan makaleye göre Google araştırma ekibi ve Toronto Universitesi, bu yeni AI'ı “molekül yapısı ile onun kokusu arasındaki ilişkiyi” tahmin etmek için bir dizi grafik sinir ağını eğitti. Bu çalışma sonucunda Kantitatif Yapı-Koku İlişkisi (QSOR) üzerinde önemli ilerlemeler sağlandı. QSOR için verimli bir AI geliştirmek, sentetik kokuların üretimi ve bir bütün olarak duyusal sinirbilim üzerinde büyük bir etkiye sahip olması öngörülüyor.

Bu bağlamda, araştırmacılar bu QSOR görevinde en son teknolojik yöntemler ışığında sonuçları ortaya koymuşlar ve ayrıca makine öğrenimi ile yeni kokularının tasarımında yararlı olabileceğini belirtti. Koklama duyusuna ihtiyaç duymadan bile parfümün üretilebilmesi olasılığı ise parfüm sektörü için radikal bir değişim anlamına geliyor. Bununla birlikte, bir molekülün yapısı ile kokusu arasındaki ilişkiyi tahmin etmek, araştırmacıların kabul ettiği gibi, onlarca yıl sürebilecek zorlu bir görev olarak tanımlanmakta.