Google’dan sağlık alanında giyilebilir teknoloji atağı

08 Kasım 2019

Teknoloji devi Google, akıllı bileklikleri ile giyilebilir egzersiz ekipmanları üreten teknoloji şirketi Fitbit’i 2.1 milyar dolara satın alarak akıllı saat yarışına adını yazdırdı.


Google, son yıllarda donanıma daha fazla odaklanmaya başladı. Bu alandaki en büyük rakibi Apple'a erişebilecek tek şirket olarak yeni hamleler yapmaya devam eden Google, geçtiğimiz hafta akıllı saatleriyle öne çıkan giyilebilir teknoloji aksesuarları üreticisi Fitbit'i 2.1 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Nabız, gün içinde atılan adım, uyku kalitesi gibi kişisel sağlık ve etkinlik bilgilerini dijital olarak izlemeyi sağlayan sağlık odaklı giyilebilir cihazlar üreten Fitbit’in, bugüne kadar 100 milyondan fazla cihaz sattığı ve halen dünya genelinde 28 milyon aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Hem şirketin geniş kullanıcı ağını hem de teknolojik altyapısını kullanmayı hedefleyen Google, uzun süredir hayata geçirmeye çalıştığı Wear OS platformunu yeni bir akıllı saat ile kullanıma sokmayı planlıyor.Yapılan satın alma ile beraber Google gelecekte giyilebilir teknoloji planlarını daha sağlam bir altyapı üzerine oturtmayı amaçlıyor. Bununla beraber Fitbit’in egzersiz takip edici uygulamasının Google Fit uygulaması ile entegre olması planlanıyor ve Google’ın gelecekte piyasaya sürmeyi planladığı akıllı saatiyle Apple Watch’a daha güçlü bir rakip haline getiriyor.


Fitbit’in Google şemsiyesinin altına girmesi bu şirketi de Versa gibi giyilebilir teknolojide son yıllarda atılım yapan şirketlerin de önüne geçmesine olanak sağlayacak.

Google’ın giyilebilir teknolojiye yatırımları Fitbit ile sınırlı da değil. Geçtiğimiz Ocak ayında teknoloji devi 40 milyon dolar harcayarak saat üreticisi Fossil’in altında üretim yapan ve çok tanınmamış bir şirketi satın almıştı.