Görkemli Bir Geçmiş, Modernizm ile Buluştuğunda

22 Aralık 2022

İtalyan iç mimar Paola Moretti, tarihi Palazzo Martinengo yapısını, modernizmin en zarif şekliyle ele alarak; sıcak bir eve dönüştürdü.

Moretti, yine zorlu bir projeyi harika biçimde sonuçlandırdı ve ortaya köklü bir kültürü minimalist bir dille yorumlayan Palazzo Martinengo çıktı. Aralarında Boffi ve Dimore Studio gibi prestijli marka ve stüdyolar da olan uzun bir müşteri listesini deneyimine katmış iç mimar ve kreatif direktör Paola Moretti, antika unsurlarla dolu, yüksek tavanlı, görkemli bir 15. yüzyıl yapısından, sıcak ama bir o kadar da mesafeli bir daire yarattı. 

Aynı zamanda Moretti’nin de şehri olan Milano’nun Brescia adlı banliyösünde bulunan Palazzo Martinengo, sanat kolektörü Elisabetta Morandini ve ailesi için tasarlanmış.
Gerçekçi ve modernist yaklaşımı ile tanınan Moretti, projenin temel amacının, her şeyden evvel, yaşanılabilir ve işlevsel bir yaşam alan yaratmak olduğunu anlatıyor. "Ama sürecin beni en çok zorlayan kısmı, evdeki sokağa bakan çok sayıda koridor ile içerideki avluya bakan diğer bir koridorlar serisiydi. Onları mekanın akışına dahil etmek ve bir ‘ev’ duygusu yaratmak için epey uğraşmam gerekti. Bunun için de renklerden faydalandım."İç dekorasyonda bizi günümüzün eklektik stiline çağıran unsurlar zekice bir araya getirilmiş. Çelikten, aynalı bir süpürgelik, hasır- hint kamışı Tuareg halılar, Anish Kapoor imzalı içbükey ayna, Campana Brothers’tan mavi-mor kadife koltuk, Guiseppe Teosa eseri tablolar, Noguchi marka lamba, Ingo Maurer imzalı diğer unsurlar ve Fransa’daki bir çiftlikten alınmış beş metre uzunluğundaki rüstik bank gibi. 
Ariel Schlesinger, Vanessa Beecroft, Runo Lagomarsino yapımı pek çok eser girişte, koridorda ve salonlarda kendini göstermeye devam ederken; yemek salonu başlı başına ayrı bir hikaye anlatıyor: Frank Gehry tasarımı Mamacloud’un aydınlattığı Danimarkalı tasarımcı Hans Wegner tasarımı masayı, Gio Ponti’nin Superleggera model sandalyeleri tamamlıyor. Her şey, tam da Moretti’nin özetlediği gibi akıyor: "İç mekanları eski görkemli günlerine kavuşturmak, ama bunu en modern dille yapmak istedik."